Poznaj terminy zapłaty opłat rocznych z tyt. przekształcenia prawa użytkowania wieczystego2 marca rusza nabór do przedszkoli. Dowiedz się więcej !
Strona główna Urząd Aktualności Wiadomości Urzędu Miasta
06 Sierpień 2019
kategoria:
Wiadomości i wydarzenia
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzenia

Od 1 sierpnia do końca października w raciborskim Muzeum trwa wystawa pt. „Witamy w nanoświecie”, która jest niecodziennym zdarzeniem w polskich muzeach. Wystawa obejmuje kilkadziesiąt interaktywnych eksponatów naukowych wymyślonych, zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w roku 2015/2016.

884 uczniów i 33 nauczycieli współpracowało z Zakładem Dydaktyki Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, placówkami badawczymi i muzeami. Prowadziło i uczestniczyło w ponad 500 godz. zajęć eksperymentalnych, dyskusjach, w wycieczkach naukowych, wywiadach, poszukiwaniach informacji. W wyniku tych działań powstało 31 szkolnych wystaw interaktywnych. Wszystkie odbywały się w ramach 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej o akronimie IRRESISTIBLE.

Prace wszystkich uczestników projektu najpierw były prezentowane w najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie z ogromnej liczby prac wyłoniono 46. najciekawszych projektów, które weszły w skład wiodącej wystawy. Tematem przewodnim tego projektu są zagadnienia związane z nanotechnologią, jej zastosowaniem wokół nas, zarówno w nauce jak i w życiu codziennym.

Muzeum w Raciborzu prezentuje tę wyjątkową wystawę w dwóch salach ekspozycyjnych w budynku przy ul Gimnazjalnej 1. W sali na piętrze rozmieszczone są stanowiska dotyczące zagadnień prowadzenia odpowiedzialnych badan naukowych i innowacji (RRI). Są to np. eksponaty umożliwiające widzowi wyrażenie swojej opinii na temat 6 kluczowych elementów badań naukowych (wytypowanych przez twórców prac) takich jak: etyka, zaangażowanie, równość płci, kształcenie w zakresie przedmiotów przyrodniczych, nieograniczony dostęp, zarządzanie.

W sali na parterze rozmieszczone są stanowiska, które budują wiedzę na temat pojęcia nanocząstki oraz zastosowania nanotechnologii „wokół nas”, m. in. w medycynie, ochronie środowiska, życiu codziennym.

Wystawa będzie prezentowana w raciborskim muzeum do końca października 2019 r.  Jej oficjalne otwarcie odbędzie się 23 sierpnia. W tym dniu w Muzeum w Raciborzu będzie obecny pracownik naukowy Zakładu Dydaktyki Chemii UJ, który przybliży tematykę wystawy i całego projektu.

Muzeum Racibórz

Nanoświat w raciborskim muzeum

6 sierpień 2019 7 zdjęć

Od 1 sierpnia do końca października w raciborskim Muzeum trwa wystawa pt. „Witamy w nanoświecie”. Wystawa obejmuje kilkadziesiąt interaktywnych eksponatów naukowych wymyślonych, zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H