Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Obchody Dnia Niepodległości i 100-lecie Powołania (..)

Obchody Dnia Niepodległości i 100-lecie Powołania Korpusu Ochrony Pogranicza

2023-11-14

W Raciborskim Centrum Kultury w Raciborzu odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wraz z upamiętnieniem bohaterów naszej Ojczyzny, odznaczono i wyróżniono przedstawicieli służb mundurowych.

W poniedziałek (13.11.2023 r.) w RCK miały miejsce uroczyste obchody związane z 105 rocznicą odzyskania Niepodległości i 100-leciem Powołania Korpusu Ochrony Pogranicza. Wydarzenie rozpoczęto od zaśpiewania Hymnu Polski. Następnie głos zabrał gen. bryg. SG Adam Jopka, który w swoim przemówieniu oddał hołd bohaterom narodowym, którzy walczyli o wolną Polskę w 1918 roku.

„Szanowni państwo, czcimy i pielęgnujemy tę pamięć o przeszłości, aby zrozumieć teraźniejszość. Jako funkcjonariusze służb mundurowych oddajemy hołd naszym bohaterom poprzez codzienną, solidną, uczciwą i pełną poświęcenia służbę zgodnie z naszą rotą ślubowania”. – dodał generał.

Następnie przystąpiono do głównej części uroczystości, którą było przyznawanie awansów, odznaczeń oraz wyróżnień przedstawicielom służb mundurowych za ich zasługi. Serdeczne gratulacje oraz podziękowania za sumienną i ciężką pracę złożył im starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Głos zabrał również Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy, który odniósł się bezpośrednio do tematu Obchodów Święta Niepodległości.

„Przed nami wszystkimi stoi to zadanie, aby naszej niepodległości bronić, dbać o nią, bo nic nie jest dane raz na zawsze — ani niepodległość, ani wolność, ani zasobność. Pamiętajmy o tym każdego dnia, gdy się cieszymy tym, czym możemy się cieszyć”. – dodał prezydent, który swoją przemową zakończył uroczystość.

Wydarzenie zorganizował Śląski Oddział Straży Granicznej wraz z innymi służbami tj. z Komendą Powiatową Policji, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Zakładem Karnym, Nadleśnictwem Rudy Raciborskie i Strażą Miejską.

55 zdjęć

Obchody Dnia Niepodległości i 100-lecie Powołania Korpusu Ochrony Pogranicza

 

 

 

 

 

do góry