• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Opaski bezpieczeństwa z funkcją teleopieki dla seniorów

Opaski bezpieczeństwa z funkcją teleopieki dla seniorów

2023-11-06

 

Miasto Racibórz realizuje projekt, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa raciborskich seniorów. W ramach inicjatywy, Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciborzu zakupił 140 opasek wyposażonych w funkcję teleopieki.

Podczas posiedzenia Rady Seniorów w Urzędzie Miasta, zaprezentowany został projekt, dotyczący zakupu opasek bezpieczeństwa, zwanych potocznie „opaskami życia”. Początkowo zakupiono 100 sztuk, jednak ze względu na duże zainteresowanie, dokupiono kolejne 40. Całość inwestycji została sfinansowana w ramach programu "Korpus wsparcia seniorów", realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, do którego Miasto Racibórz przystąpiło w sierpniu 2023 roku. Projekt jest skierowany do mieszkańców Raciborza, którzy ukończyli 65 rok życia i mieszkają sami lub z bliskimi osobami, które nie są w stanie zapewnić im należytej opieki w życiu codziennym.

Prezydent Miasta Racibórz, Dariusz Polowy, zaznaczył, że bezpieczeństwo seniorów ma ogromne znaczenie dla miasta, dlatego program jest całkowicie bezpłatny i takim pozostanie. Koszty zakupu opasek oraz opłat związanych z abonamentem są pokrywane ze środków zewnętrznych i budżetu Miasta Racibórz. Użytkownik nie poniesie żadnych kosztów związanych zarówno z zakupem, jak i z miesięcznym abonamentem, czy serwisem.

Głównym celem programu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz umożliwienie seniorom samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Opaski posiadają przycisk SOS, umożliwiający nawiązanie połączenia z telecentrum czynnym 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Dodatkowo, dzięki opasce można kontrolować puls, ciśnienie, temperaturę oraz saturację. Urządzenie wyposażone jest również w detektor upadku oraz czujnik GPS.

Produkt został zaprezentowany przez przedstawiciela firmy Novama by HRP, który zaprezentował sposób funkcjonowania i omówił szczegóły techniczne. Zapewnił też, że opaska jest bardzo prosta w obsłudze i jest wodoszczelna. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, Danuta Rassek, przedstawiła, jak program działa w Raciborzu, kto może skorzystać z oferty oraz podkreśliła, że osoby zainteresowane dołączeniem do programu mogą zgłaszać się do siedziby OPS w Raciborzu.

Całkowity koszt zakupu opasek oraz opłacenia abonamentów wyniósł 54 450,00 złotych.

 

5 zdjęć

Opaski bezpieczenstwa

5 zdjęć

 

 

 

do góry