• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Otwarcie drugiej Ekopracowni pod chmurką w Raciborzu

Otwarcie drugiej Ekopracowni pod chmurką w Raciborzu

2023-11-15

W Szkole Podstawowej nr 4 otwarto dziś drugą w Raciborzu Ekopracownię. Konkurs na  „Ekopracownie pod chmurką” był organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach,  SP nr 4 zostało laureatem pierwszej edycji konkursu.

Ekopracownia zyskała nazwę „Ekoczwórka pod chmurką”. Uroczystego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonał Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy wraz z Adamem Lewandowskim Zastępcą Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Panią dyrektor Marzeną Niżborską.

Dzięki otrzymanej dotacji w wysokości 69.991,09 zł oraz środkom z budżetu miasta w wysokości 17.498,86 zł, szkoła zyskała własne miejsce do prowadzenia zajęć plenerowych.

Kluczowym elementem Ekopracowni jest przestronna, drewniana wiata z ławami i stołami, przeznaczona do lekcji biologii, geografii, przyrody, chemii, fizyki oraz plastyki. Duży drewniany stół z ławami umożliwi uczniom wykonywanie zielników czy atlasów.

Pod wiatą uczniowie będą mogli dokumentować swoje obserwacje, uzupełniać karty pracy, grać w gry edukacyjne oraz wykonywać ćwiczenia z zakresu edukacji przyrodniczej, ekologicznej i meteorologicznej. W bezpośrednim sąsiedztwie wiaty posadzono krzewy i byliny, przyciągające owady. Karmniki, wykonane przez samych uczniów, również znalazły tu swoje miejsce.

Ścianę sali gimnastycznej, do której przylega "Ekoczwórka pod chmurką", udekorowano rysunkami autorstwa nauczycielki plastyki, Pani Pauliny Solich. W ramach projektu zakupiono plansze i gry dydaktyczne oraz zamontowano bezprzewodową stację meteorologiczną, umożliwiającą prowadzenie stałych obserwacji pogody. Stacja ta wyposażona jest w termometr, deszczomierz, barometr, higrometr i wiatromierz.

Dodatkowo, na terenie pracowni założono owocowo-ziołowy mini ogród, gdzie uczniowie będą mogli obserwować i pielęgnować posadzone owocowe byliny i krzewy, takie jak czerwona i czarna porzeczka, maliny oraz borówka. Wiosną teren pracowni zostanie ozdobiony dywanem z kwiatów i różnorodnych traw.

Z okazji otwarcia pracowni odbyło się wspólne sadzenie narcyzów, a dzieci z klasy trzeciej wykonały przedstawienie pt. „Rzepka” Juliana Tuwima.

33 zdjęć

Otwarcie ekopracowni pod chmurką SP4

do góry