• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Otwarcie stadionu lekkoatletycznego

Otwarcie stadionu lekkoatletycznego

2018-09-17

    Stadion lekkoatletyczny w Raciborzu jest jedynym obiektem w całym Subregionie tego typu. Jest to stadion klasy 3A, co znaczy, że można na nim rozgrywać nawet seniorskie zawody międzynarodowe. W sobotę mitingiem lekkoatletycznym młodzików otwieraliśmy nowo  wyremontowany stadion. Jest to kolejny, obok aquaparku,  ścieżek rowerowych, ciągów pieszych, urządzeń do street workoutu, siłowni pod chmurką, Areny Rafako  element zapewnienia kompleksowej oferty sportowo - rekreacyjnej mieszkańcom Raciborza.

    W czasie sobotniego mitingu specjalnymi gośćmi byli mistrz olimpijski w skoku wzwyż Jacek Wszoła oraz nasza  Mistrzyni Europy w biegu na dystansie 400 metrów i w sztafecie 4x400 metrów  Justyna Święty Ersetic. Jacek Wszoła, który jest prawdziwą ikoną polskiej lekkoatletyki mówił jak ważne dla rozwoju tego sportu jest budowa, rozbudowa i modernizacja bazy sportowej dla "królowej sportu".

    Według świadectwa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na stadionie mogą być rozgrywane wszystkie konkurencje biegowe, chód,  skok wzwyż, skok w dal, trójskok, rzut dyskiem, rzut młotem, pchnięcie kulą, rzut oszczepem.

    Jacek Wszoła zauważył, że raciborski stadion jest jednym z najpiękniejszych w Polsce, a jego szczególnym walorem jest piękne i urokliwe położenie wśród zielonej przyrody. Według mistrza olimpijskiego z Montrealu budowa obiektów tego typu jest szczególnie ważna, aby popularyzować lekkoatletykę.  Justyna Święty - Ersetic, która jest ostatnio twarzą polskiej lekkiej atletyki przed Radą Miasta wskazała, jak ważna jest to inwestycja, dzięki której nie będzie musiała jeździć  na treningi np. do Katowic. Medalistka mistrzostw Europy w Berlinie w pchnięciu kulą Paulina Guba zauważyła, że dzięki raciborskiemu stadionowi będzie możliwe zachęcenie do sportu wielu bardzo młodych ludzi, którzy jeszcze nie odkryli w sobie sportowej pasji. Marcin Lewandowski mistrz Europy w biegach natomiast podkreślił, jak ważna jest dla sportowca możliwość  zaprezentowania się przed własną publicznością.

    Na stadionie padł już pierwszy rekord. Pierwszego dnia swoją "życiówkę" poprawiła 13 letnia Malwina Lazar z Czechowic - Dziedzic. Startuje w skoku wzwyż. Do tej pory jej rekord życiowy wynosił 1,51m. Podczas mitingu poprawiła go o centymetr.

    Trenerzy podkreślają, że lekkoatletyka to ta dyscyplina sportu, która zapewnia wszechstronny rozwój fizyczny młodego człowieka. Stadion lekkoatletyczny w Raciborzu jest oczywiście budowany dla sportowców, którzy będą mogli na nim szlifować formę i rywalizować ze sobą. Jest to jednak obiekt przeznaczony przede wszystkim dla mieszkańców, którzy będą mogli na nim nie tylko obserwować zmagania zawodników, ale także przyjść  i potrenować  samemu lub ze swoimi dziećmi. Raciborzanie są ludźmi, którzy mają aktywność sportową we krwi. Takie nazwiska jak Wolny, Święty - Ersetic, Kostka, Noga stanowią na to mocny dowód. Spływy kajakowe, jazda na rowerze, bieganie to tylko niektóre z form aktywności, które stanowią o sportowym kolorycie miasta. Dlatego też STADION JEST OGÓLNODOSTĘPNY i można z niego korzystać całkowicie BEZPŁATNIE.

do góry