Strona główna Urząd Aktualności Wiadomości Urzędu Miasta
24 Listopad 2020
kategoria:
Wiadomości i wydarzenia
Prezydent Polowy: Mamy gotowe projekty dla modernizacji kilkunastu raciborskich kamienic. Będziemy je sukcesywnie realizować.
Prezydent Polowy: Mamy gotowe projekty dla modernizacji kilkunastu raciborskich kamienic. Będziemy je sukcesywnie realizować.

W działaniach miasta na rok 2021 priorytetowa nadal pozostaje ochrona środowiska. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy obok realizacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji stawia na modernizację zasobów komunalnych. - Ten kierunek to konsekwentne realizowanie mojego programu wyborczego „10-tki Polowego, jak i wdrażanie wniosków wypracowanych przez miejską komisję ds. czystego powietrza. Zgodnie z moim poleceniem Miejski Zarząd Budynków w tym roku wykonał dokumentacje techniczne wraz z kosztorysami dla kilkunastu raciborskich kamienic. To kilkadziesiąt segregatorów pełnych projektów, które dają nam możliwość sięgania po środki zewnętrzne.  Mówimy o 210 mieszkaniach w zasobie komunalnym gminy - tłumaczy prezydent Dariusz Polowy.

W przyszłym roku z udziałem środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zmodernizujemy trzy z nich podnosząc standard 47 mieszkań. To kamienice przy ulicach: Skłodowskiej, Fabrycznej i Mysłowickiej. Zakres prac obejmuje docieplenie ścian, stropów, dachu, wymianę okien i drzwi zewnętrznych i części instalacji. Kluczowa dla ochrony powietrza i jakości życia mieszkańców jest wymiana pieców węglowych - na ogrzewanie gazowe, to w przypadku ul.Fabrycznej 4, a na ul. Skłodowskiej i Mysłowickiej przyłączenie do miejskiego PECu.  

Również w 2021 roku do modernizacji planowana jest kamienica przy Hulczyńskiej 134. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tego zadania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Projekt przewiduje docieplenie budynku, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, wymianę źródła ciepła ( z węglowego na gazowe) wraz z instalacjami c.o. i gazową. Ponadto zaplanowano wymianę instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz drenaż opaskowy. 

Modernizacja nieefektywnych energetycznie, zaniedbanych i kosztownych w utrzymaniu kamienic to jeden z frontów walki z niską emisją i sposób na poprawę warunków mieszkaniowych raciborzan. Choć rozpisany na lata, sprawia, że nieszczelne okna, przestarzałe instalacje centralnego ogrzewania i stare kotły węglowe powoli odchodzą w niepamięć. Korzystają na tym wszyscy: mieszkańcy i środowisko.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H