Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Prezydenci i radni Raciborza świętowali 50-lecie miasta (..)

Prezydenci i radni Raciborza świętowali 50-lecie miasta powiatowego Roth.

2022-07-28
 Prezydent Raciborza Dariusz Polowy dokonuje wpisu do Złotej Księgi z okazji Jubileuszu miasta Roth. Po jego lewej stronie: Andreas Buckreus burmistrz Roth.

Z okazji 50. rocznicy powstania miasta powiatowego, w dniach od 22 do 24 lipca, z wizytą partnerską w Roth gościła kilkuosobowa delegacja Raciborza. W programie wizyty znalazły się: udział w wydarzeniach artystyczno-plenerowych organizowanych w ramach jubileuszu, spotkanie przedstawicielami zaprzyjaźnionych miast partnerskich Miasta Roth oraz zwiedzanie fabryki LEONI Kabel GmbH i muzeum fabrycznego.

Partnerów w Roth odwiedzili: prezydent Raciborza Dariusz Polowy wraz z małżonką, zastępca prezydenta Dominik Konieczny oraz radni: Magdalena Kusy i Leona Fiołka.

- Zostaliśmy ciepło przyjęci i wspaniale ugoszczeni. Przygotowanym punktom programu towarzyszyły ciekawe rozmowy z burmistrzem Andreasem Buckreusem, jego zastępcami i przedstawicielami tamtejszej rady miasta, w czasie których mieliśmy okazję do wymiany spostrzeżeń i samorządowych doświadczeń – relacjonuje Dariusz Polowy prezydent Raciborza.

W tym roku świętujemy jubileusz 30-lecia współpracy z niemieckim Roth. U podstaw nawiązanej we wrześniu 1992 roku współpracy leży wspólna historia, której symbolem jest zamek noszący nazwę naszego miasta - Ratibor położony w samym centrum niemieckiego Roth, a także nazwa leżącego w samym centrum Raciborza miejskiego parku.

Choć w ostatnich latach z powodu epidemii zaplanowane działania i uroczystości przebiegały w nieco skromniejszym wymiarze, to i tak udało się znaleźć kilka okazji do spotkań, i wspólnych działań. Delegacja samorządowców z Roth gościła w Raciborzu w czerwcu tego roku, uczestnicząc w Dniach Raciborza, a także zwiedzając miasto i jego atrakcje, m.in.: Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności; Nadodrzańskie Bulwary, Zamek Piastowski i Arboretum Bramy Morawskiej, w którym to samorządowcy posadzili wspólnie drzewko podarowane przez partnerów z Niemiec. Jabłoń rośnie w strefie malucha przy mini ZOO.

do góry