• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Prezydent spotkał się z mieszkańcami Obory

Prezydent spotkał się z mieszkańcami Obory

2023-11-02

W poniedziałek odbyło się szóste z cyklu dwunastu spotkań prezydenta Dariusza Polowego z mieszkańcami. Do głównych tematów rozmów należał wzmożony ruch na ulicach osiedlowych oraz uciążliwy odór z Brzezia.

W tym roku na spotkanie w dzielnicy Obora przybyło 16 osób, tradycyjnie pojawiła się również radna Magdalena Kusy.

Po przywitaniu wszystkich gości, prezydent przedstawił bieżące inwestycje, pośród których pojawił się temat żłobków i przedszkoli. Poinformował uczestników o oddaniu do użytku Przedszkola w Markowicach oraz o trwających modernizacjach w Żłobku na Słonecznej – po ich zakończeniu będzie o 80 miejsc więcej dla raciborskich dzieci (w sumie 290). Kontynuując temat placówek, zapewnił, że we wszystkich szkołach realizowane będą montaże instalacji paneli fotowoltaicznych.

Uczestników spotkania zapoznano z bieżącą sytuacją remontów dróg, aktualnym etapem budowy dworca kolejowego (na dzień dzisiejszy jest to etap prac wykończeniowych), zmianami mającymi nastąpić w komunikacji miejskiej, w tym o darmowych przejazdach autobusami, które miałyby wejść w życie od stycznia 2024 r. Poruszono również temat Zakładu Aktywności Zawodowej.

Po zapoznaniu z bieżącymi inwestycjami prezydent przedstawił protokół z zeszłorocznego spotkania z mieszkańcami dzielnicy Obora. Tematy, które wtedy poruszono to m.in. zbyt mała ilość koszy na śmieci przy basenie, zwężenie drogi na Olimpijczyka, problem piratów drogowych na ul. Czogały i ul. Smołki i samochody, które zastawiają chodniki, utrudniając tym samym ruch pieszym – w szczególności osobom starszym, poruszającym się z chodzikiem.

Uczestnicy spotkania nawiązywali do zeszłorocznych tematów w tym do tych wyżej wspomnianych. Przedstawiono dwa rozwiązania, które mogłyby zapobiec zastawianiu chodników przez samochody. Pierwszym jest przeniesienie znaku zakazu parkowania na drugą stronę, natomiast drugim postawienie znaku strefy zamieszkania. Podczas rozmów zwrócono również uwagę na problem zanieczyszczonych i dziurawych ścieżek rowerowych oraz poproszono o ponaglenie prac przy remoncie ul. Rybnickiej.

Nie zabrakło dyskusji związanej z odpadami i śmierdzącym odorem na Brzeziu. Mieszkańcy oczekują podjęcia konkretnych działań i wpłynięcia na firmę Empol.

Kolejne spotkanie odbędzie się w poniedziałek (06.11.2023 r.) o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

3 zdjęcia

Prezydent spotkał się z mieszkańcami Obory

3 zdjęcia
do góry