Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Program kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z (..)

Program kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzaniem ścieków do istniejącej oczyszczalni w Raciborzu.

2004-04-28

Wzrasta znaczenie realizowanego przez 7 gmin powiatu raciborskiego" Programu Kanalizacji Sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzaniem ścieków do istniejącej oczyszczalni w Raciborzu". Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - jedna z instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie środków z Funduszu Spójności prowadzi działania zgodnie z przyjętymi priorytetami na 2004 rok. Jednym z nich jest właśnie poprawa jakości wód powierzchniowych, rodzi się więc szansa na sfinansowanie budowy systemu kanalizacji sanitarnej ze środków unijnych.

Zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2001r. - Prawo wodne, Minister Środowiska został zobowiązany do sporządzenia Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków (KPOŚ). Program ten określa m.in. które aglomeracje powinny zostać wyposażone w systemy kanalizacji zbiorczej i oczyszczalnie ścieków oraz w jakim terminie zadanie te powinny zostać zrealizowane.
Zapisy te są konsekwencją ustaleń negocjacyjnych z Unią Europejską w sektorze - środowisko, przeniesionych następnie do Traktatu o Akcesji Polski do Unii Europejskiej. Z zapisów KPOŚ wynika, że gminy miejskie zobowiązane są podłączyć do kanalizacji zbiorczej wszystkie nieskanalizowane dzielnice. Natomiast zgodnie z obowiązującymi zapisami Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obywatele zobowiązani są do odprowadzania ścieków do istniejącej sieci kanalizacyjnej.

W przypadku niedostosowania się do wyżej opisanych przepisów, Unia Europejska nałoży na Rząd Polski wysokie sankcje, które w efekcie końcowym pokrywane będą przez gminy.

Racibórz znalazł się na liście aglomeracji, które muszą uregulować gospodarkę wodno-ściekową do końca 2010r. Obok Raciborza znalazły się tam również takie gminy województwa śląskiego jak Ruda Śląska, Żywiec, Gliwice czy Chorzów. Jest między nami jednak istotna różnica - gminy te już realizują swoje zadania w ramach programu przedakcesyjnego - ISPA.
Środki z Funduszu Spójności, dostępne od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, stwarzają wielką szansę sfinansowania przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska w wysokości maksymalnie 85% kosztów kwalifikowanych zadania. Gmina Racibórz wraz z pozostałymi gminami Porozumienia Międzygminnego (Kornowac, Kuźnia Raciborska, Krzyżanowice, Nędza Pietrowice Wielkie i Rudnik) , zawartego w celu realizacji "Programu kanalizacji sanitarnej..." postawiła sobie za cel wykorzystanie nadarzającej się szansy.
W Raciborzu dzielnicami, które gmina zamierza skanalizować są: Brzezie, Ocice, Sudół, Markowice, Miedonia i Płonia. Między innymi dlatego, aby wywiązać się z nałożonych na mieszkańców Raciborza i gmin powiatu raciborskiego zadań powołano zespół Koordynatora "Programu Kanalizacji Sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzaniem ścieków do istniejącej oczyszczalni w Raciborzu". Program zakłada wybudowanie na terenie 7 gmin powiatu raciborskiego sieci kanalizacji o łącznej długości około 760 km. Koszt inwestycji został oszacowany na kwotę 340 mln zł, z czego unijny Fundusz Spójności może sfinansować maksymalnie 85 % nakładów poniesionych przez uczestników projektu.
Koordynatorem wspólnego programu została gmina Racibórz, w skład zespołu weszli przedstawiciele gmin Porozumienia, jak również pracownicy raciborskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Zespół realizuje wszystkie zadania stawiane przez NFOŚiGW i WFOŚiGW niezbędne do prawidłowego przygotowania przedsięwzięcia do realizacji. Ostatnio w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbył się przetarg na wybór konsultanta w ramach pomocy technicznej, który wygrała firma Parsons Brinckerhoff Ltd. Firma przygotowywała analizy techniczne i ekonomiczne m.in. do największego w Polsce projektu gospodarki ściekowej w Szczecinie oraz do projektu Kędzierzyńsko-kozielskiego, który uzyskał największy poziom dofinansowania z wszystkich projektów realizowanych w kraju ze środków ISPA. Praca konsultanta, którego zadaniem będzie przygotowanie wniosku aplikacyjnego do Funduszu Spójności wraz z wszystkimi niezbędnymi załącznikami (m.in. analizą techniczno-technologiczną i ekonomiczną przedsięwzięcia oraz analizą potencjalnego oddziaływania inwestycji na środowisko) jest finansowana w 75% ze środków ISPA, 10% NFOŚiGW - dotacji , które udało się Gminie Racibórz uzyskać.

Na spotkaniu prezydenta, burmistrza i wójtów gmin powiatu raciborskiego biorących udział w przedsięwzięciu, przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmy Parsons Birnckerhoff Ltd., które odbyło się 20 kwietnia 2004r., przedstawiono zakres i harmonogram pracy konsultanta. Harmonogram ten jest bardzo napięty, jako że Gmina Racibórz musi złożyć kompletny wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w terminie do 15 lipca br. Wniosek ten następnie sprawdzany jest kolejno przez Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. W terminie do 15 sierpnia musi zostać złożony w Komisji Europejskiej w Brukseli. Komisja Europejska wyda decyzję o udzieleniu dofinansowania oraz jego wysokości w terminie do 3 miesięcy.

Gminę Racibórz i pozostałe gminy Porozumienia czeka więc okres wytężonej pracy, której celem jest jak najlepsze przygotowanie projektu, tak aby uzyskał możliwie najwyższy wskaźnik dofinansowania z Funduszu Spójności.

do góry