• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Raciborska delegacja na Węgrzech - 88 rocznica Zugló

Raciborska delegacja na Węgrzech - 88 rocznica Zugló

2023-10-03

W ramach współpracy z węgierskim miastem partnerskim Zugló (XIV dzielnica Budapesztu) na zaproszenie burmistrza Horvátha Csabę w miniony weekend miasto odwiedziła polska delegacja oraz grupa przedstawicielek raciborskich przedszkoli. Okazją do spotkania były obchody 88 rocznicy założenia tej dzielnicy Budapesztu.

W skład polskiej delegacji weszli wiceprezydent Raciborza, Dawid Wacławczyk, inspektor ds. promocji, Gizela Kowacz, oraz radny Miasta Racibórz, Jarosław Łęski.

Po wspólnej wymianie doświadczeń i zapoznaniu się z ciekawymi inwestycjami w tej dzielnicy Budapesztu takich jak Park Miejski - polska delegacja wzięła udział w oficjalnej uroczystości obchodów Święta Zugló. Podczas gali miało miejsce wręczenie tytułów honorowych, medali oraz świadectw uznania dla osób, które swoją działalnością wniosły znaczący wkład w rozwój i sukces miasta.

Nasza polska delegacja miała również okazję zobaczyć niezwykłe dzieło architektoniczne, jakim jest Dom Muzyki, zaprojektowany przez japońskiego architekta, Sou Fujimoto. Jest to jedno z najbardziej efektownych muzeów w naszej części Europy, doskonale wkomponowane w otaczający krajobraz przyrody.

W ramach współpracy partnerskiej raciborskich przedszkoli pedagodzy zostali zaproszeni na konferencję i szkolenia oraz wymianę doświadczeń, dotyczącą pracy z dziećmi w przedszkolu i żłobku.

Ważne i inspirujące spotkanie zawodowe pomiędzy nauczycielkami przedszkoli z Raciborza i Budapesztu prowadziła Andrea Babarczy, dyrektor szkoły członkowskiej Treasure Hunter Zugloi Egyestitet Óvoda. Stronę polską reprezentowała mgr Judyta Kwaśnica, dyrektor Przedszkola Nr 23 im. Stefana Vajdy w Raciborzu.

Ta wizyta stanowiła powrót do współpracy po przerwie spowodowanej pandemią a zapoczątkowanej w 1996 - już w grudniu będziemy gościć panie przedszkolanki z Węgier.

Współpraca między naszymi miastami jest bardzo dynamiczna i wielopłaszczyznowa, co doskonale ilustruje wspólny projekt sportowy Sport4you, obejmujący wymianę doświadczeń pomiędzy urzędami, jednostkami miejskimi oraz organizacjami sportowymi. To tylko jedno z wielu przedsięwzięć, które podkreślają nasze silne i bliskie partnerstwo.

do góry