Strona główna Urząd Aktualności Wiadomości Urzędu Miasta
28 Maj 2019
kategoria:
Aktualności Gospodarcze
 

Wyzwania i szanse, jakie stawiają przed Raciborzem wielkie inwestycje wodne, były powodem organizacji pierwszego Raciborskiego Konwentu Odrzańskiego.

Dziś (28 maja 2019) w Urzędzie Miasta, na zaproszenie prezydenta Dariusza Polowego spotkali się: Gabriela Tomik, pełnomocnik Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Jarmila Uvírová, zastępczyni hetmana Śląsko-Morawskiego Kraju (odpowiednik polskiego urzędu marszałkowskiego), Michał Woś, wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz przedstawiciel Rady Kapitanów kpt. Czesław Szarek i Paweł Santarius ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju regionu Śląsko-Morawskiego.

Rozmowy podczas Raciborskiego Konwentu Odrzańskiego dotyczyły ustalenia strategii dla samorządów w obliczu wielkich wodnych inwestycji, które lada moment wejdą w fazę realizacji.

Chodzi m.in. o plan polskiego rządu dotyczący rozbudowy dróg wodnych. Zakłada on w pierwszej kolejności prace w kierunku użeglownienia rzeki Odry. Za południową granicą rząd czeski zlecił wykonanie studium wykonalności dla Kanału Odra – Łaba – Dunaj. Wyliczenia w studium wskazują, że połączenie Odry z Dunajem będzie ekonomicznie uzasadnione. Racibórz jako miasto ma swój atut w postaci Zbiornika Racibórz, który już w przyszłym roku ma zostać ukończony jako zbiornik suchy, napełniany tylko w razie podwyższonych stanów rzeki. W perspektywie ma być jednak przekształcony w zbiornik mokry. Tylko jako zbiornik mokry może pełnić funkcję w gospodarczym wykorzystaniu Odry.

Po Konwencie jego uczestnicy spotkali się z przedstawicielami mediów. Na briefingu zapowiedzieli wzajemne wsparcie i potwierdzili konieczność wykorzystania potencjału samorządów przy wspomnianych inwestycjach. Prezydent Dariusz Polowy zachęcał do działania, wskazując jako przykład sytuację w Magdeburgu, gdzie budowa śluzy zajęła Niemcom 20 lat. Nie można się zrażać tylko przygotować na długą drogę.

Raciborski Konwent Odrzański był nieformalnym wstępem do jutrzejszego, corocznego Forum Odrzańskiego w czeskim Boguminie. Prezydent Dariusz Polowy również tam przedstawi swoją wizję współdziałania samorządów i rządu w obliczu gospodarczego wykorzystania rzek.

Raciborski Konwent Odrzański

28 maj 2019 10 zdjęć

28 maja w Urzędzie Miasta Racibórz odbył się Raciborski Konwent Odrzański. Ustalono na nim, kierunek działań samorządów w obliczu wielkich inwestycji w gospodarkę rzeczną.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H