Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/„Racibórz Retro”, czyli poznaj miasto sprzed lat...

„Racibórz Retro”, czyli poznaj miasto sprzed lat...

2021-07-21

Jednym z walorów turystycznych Raciborza jest jego historia, a sentyment do przedwojennej architektury i urbanistyki miasta jest niezwykle żywy wśród mieszkańców. Dlatego też jednym z działań mających na celu uatrakcyjnienie naszego miasta zarówno dla osób przyjezdnych, jak i dla samych mieszkańców jest serii tablic z cyklu „Racibórz Retro”.

Celem inicjatywy, nad którą dyskutowano w Radzie Miasta od blisko dziesięciu lat, jest przedstawienie naszego miasta takim jakim było zanim padło ofiarą działań wojennych w XX wieku.

Racibórz był jednym z najciekawszych miast niemieckich, niezwykle spójnym urbanistycznie, pełnym różnorodności. Obok kościołów rzymskokatolickich, szczycił się pięknym zborem ewangelickim oraz znamienitą synagogą w stylu mauretańskim. Znaczna część pustych dzisiaj przestrzeni była zabudowana przez kawiarnie, domy towarowe, a nawet teatry czy browar miejski. W ślad za ideą przypomnienia czasów minionych powstało 13 nowoczesnych tablic wykonanych w stali kortenowskiej i pleksi przedstawiających Racibórz z okresu sprzed II wojny światowej. W planach ratusza jest w przyszłości montaż kolejnych, tak by utworzyły one spójny szlak turystyczny. Są one ulokowane w miejscach zrobienia danego zdjęcia tak, by osoba oglądające je mogła porównać widok współczesny i przeszły.

Całość zadania wpisuje się także w idee Parku Kulturowego „Stare Miasto w Raciborzu”, nad którego stworzeniem prace cały czas trwają.

Zadanie zostało wykonane siłami pracowników Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu pod nadzorem Wiceprezydenta Dawida Wacławczyka. Stroną graficzną i wyborem miejsc ustawienia tablic zajął się raciborzanin, pan Marcin Rychły. Część zdjęć wybranych do ekspozycji pochodzi z prywatnej kolekcji pocztówek pana Henryka Sowika, za co składamy mu serdeczne podziękowania!

Ile z tabliczek udało wam się już znaleźć?

do góry