Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Racibórz pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Racibórz pamięta o Żołnierzach Wyklętych

2016-02-29
 

25 maja 1948r. Mokotów. Do niewielkiego budynku za X Pawilonem więzienia dwoje strażników prowadzi pod ręce więźnia. Ten ma związane białą opaską usta. Wygląda na omdlałego. Ledwo dotyka stopami ziemi. Chwilę później rozlega się łoskot wystrzału. Tylko jeden. Ciało więźnia na małym drewnianym wózku zaprzęgniętym do konia opuszcza mury mokotowskiej katowni. Nie wiadomo dokąd. Dzisiaj wiemy, że to bezimienna kwatera „Ł” na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Więzień był bohaterem Wojny Polsko – Radzieckiej z 1920r. Uczestniczył w Bitwie Warszawskiej. Za męstwo dwukrotnie odznaczono go Krzyżem Walecznych. W czasie kampanii Wrześniowej bił się w szeregach Armii „Prusy”. Po przegranej wojnie obronnej zszedł do podziemia. W 1940r. Dał się aresztować gestapo, by trafić do Aushwitz i zdobyć informację o rozmiarze ludobójstwa jakich dopuścili się Niemcy. Te dokumenty później Karski przewiezie na Zachód. Alianci nie będą w stanie w nie uwierzyć. W 1943 więzień ucieka z największej w historii fabryki śmierci. Później służy w KEDYW-ie. Bierze udział w powstaniu warszawskim. Trafia do niemieckiej niewoli. Po zakończeniu działań wojennych zbiera informacje na rzecz II Korpusu Armii Andersa. Władze oskarżają go o próbę zamachu i szpiegostwo. W pokazowym procesie zostaje skazany na karę śmierci. Bolesław Bierut odrzuca prośbę o jego ułaskawienie. Więzień nazywał się Witold Pilecki. W Wojsku Polskim miał stopień rotmistrza. W chwili, gdy strzał z pistoletu przerwał jego życie, Pilecki miał 47 lat. Osierocił dwoje dzieci.

 

Rotmistrz Witold Pilecki. Rocznik 1901. Zamordowany w mokotwskim więzieniu w 1948. Jedna z dziesiątek ofiar stalinowskiego terroru skierowanego przeciwko Żołnierzom Wyklętym.

 

Rotmistrz Pilecki to jedna z wielu ofiar stalinowskiego terroru, który miażdżył na swojej drodze wszystko i wszystkich, których uważał za swoich wrogów. Na listę łatwo było trafić. Znaleźli się na niej wszyscy, którzy nie uznali komunistycznej władzy po 1945r. i zbrojnie próbowali przeciwstawić się nowemu porządkowi sygnowanemu przez wszechobecny aparat bezpieczeństwa. Dziewiętnastoletnie dziewczyny, bohaterowie wojenni, zapomniani żołnierze. Komunistyczny aparat represji wespół z NKWD ścigał ich bezlitośnie w zaułkach miast i w leśnych ostępach. Niektórzy z nich walczyli jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Ówczesna historia skazała ich zbiorczo na miano bandytów i bandytów.

Dzisiaj mówi się o nich „Żołnierze Wyklęci”. Pamięć o ich walce obchodzimy 1 marca.

 

W Raciborzu obchody tego święta rozpoczęły się w sobotę koncertem Podziemna Armia Powraca. W jednej z głównych ról tego wydarzenia był znany polski aktor Jerzy Zelnik. Uroczystości zakończą się 6 marca pokazem filmu „Jack Strong” opowiadającego o losach płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem obejmą Prezydent Miasta Racibórz i Starosta Raciborski.

 

Poniżej przedstawiamy obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu.

1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uzyskał w Raciborzu godną oprawę. Wiele inicjatyw spotkało się w jednym miejscu i czasie. Obchody święta objęli patronatem: Prezydent Miasta Racibórz i Starosta Raciborski. W organizację włączyły się Światowy Związek Żołnierzy AK, ZHR, RCK, Zamek Piastowski, OSiR, Gimnazjum nr 5, Biblioteka Miejska, Klub Gazety Polskiej. Należy wspomnieć o grupie osób prywatnych, które przeznaczyły na organizację obchodów istotną cześć środków oraz niebagatelny wkład pracy i zaangażowania. Mając nadzieję, że efekty okażą się godne tych, których pamięć chcemy uczcić, zapraszamy do udziału w planowanych wydarzeniach.
                                                                                                               Organizatorzy
RACIBORSKIE OBCHODY
NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - 2016
27 lutego 2016
sobota, godz. 18.00
DK Strzecha
Koncert Podziemna Armia Powraca - JERZY ZELNIK – recytacja, śpiew, LESZEK  CZAJKOWSKI – gitara, śpiew, PAWEŁ PIEKARCZYK – gitara śpiew
2 marca 2016
środa, godz. 17.00 Biblioteka Miejska
ul. Kasprowicza
Spotkanie autorskie Kajetan Rajski, autor książki: Wilczęta. Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych, redaktor kwartalnika WYKLĘCI
4 marca 2016
piątek, godz. 17.00
Gimnazjum nr 5
Wieczornica z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
5 marca 2016
sobota, godz. 11.00
Zamek Piastowski
Inscenizacja historyczna: ROZBICIE WIĘZIENIA UB. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Odtwórcy w mundurach historycznych pojazdy mechaniczne z epoki, broń hukowa, efekty pirotechniczne i kaskaderskie. Oddanie hołdu kombatantom dawnych lat oraz współczesnym weteranom - uczestnikom misji w Iraku i Afganistanie.
5 marca 2016
sobota, godz. 12.30
Zamek Piastowski
Piknik historyczno patriotyczny Racibórz Żołnierzom Wyklętym - spotkanie wielbicieli historii i organizacji patriotycznych, strzelnica asg, atrakcje dla dzieci - spotkanie z Koziołkiem Matołkiem, stoiska z prezentacjami organizacji, instytucji, hobbystów: m.in. ZHR, STRZELEC, prezentacja grupy rekonstrukcyjnej RODZYNKI, Bractwo Strzeleckie z Mikołowa, stoiska z gadżetami i odzieżą patriotyczną, Fundacja SZTURMAN byłych żołnierzy jednostek specjalnych - pokaz działań wojsk specjalnych. Dla uczestników i gości grochówka - gratis.
6 marca 2016
sobota, godz. 12.00
Kościół WNMP
Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych z udziałem przedstawicieli Straży Granicznej.
6 marca 2016
sobota, godz. 17.00
DK Strzecha
Koncert ku czci Żołnierzy Wyklętych trio skrzypcowego APPASSIONATO -Polskie pieśni i melodie, wręczenie nagród w konkursie dla szkół
6 marca 2016
sobota, godz. 17.45
DK Strzecha
antrakt z poczestunkiem
6 marca 2016
sobota, godz. 18.30
DK Strzecha
Seans filmowy - Jack Strong - film sensacyjny, opowiadający jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich świata.  Jest oparty na wydarzeniach autentycznych związanych z postacią Ryszarda Kuklińskiego. Występują: Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, reż. Władysaw Pasikowski 

na wszystkie wydarzenia wstęp wolny


Grafiki pochodzą ze strony internetowej http://raciborz-zolnierzom-wykletym.pl/. Miasto dziękuje za możliwość z ich skorzystania.

 

do góry