• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Rozporządzenie Wojewody Śląskiego w sprawie zwalczania (..)

Rozporządzenie Wojewody Śląskiego w sprawie zwalczania grypy ptaków (HPAI)

2023-04-26

Wojewoda Śląski podjął decyzję o wprowadzeniu rozporządzenia mającego na celu zwalczanie grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik.

W związku z wystąpieniem ognisk choroby na terenie powiatu raciborskiego (zbiornik wodny Polder Buków oraz rezerwat przyrody Łężczok), władze postanowiły podjąć działania prewencyjne, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa.

Zgodnie z rozporządzeniem, właściciele drobiu są zobowiązani do przestrzegania szeregu zasad. Do obowiązków należy m.in. utrzymanie ptaków w zamknięciach chroniących przed kontaktami z dzikimi ptakami oraz drobiem lub innymi ptakami znajdującymi się w gospodarstwach. Dodatkowo, osoby prowadzące hodowlę drobiu zobowiązane są do regularnych badań swojego stada oraz niezwłocznego usuwania zwłok martwych ptaków.

Ptasia grypa na ten moment w żaden sposób nie zagraża ludziom, mimo to prosimy o przestrzeganie zasad. W przypadku zaobserwowania niepokojących sygnałów prosimy o natychmiastowy kontakt z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Raciborzu (tel. 32/415 49 03; telefon alarmowy: 694 446 902) oraz z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 32/412 06 02; telefon alarmowy: 604 284 392).

Ponadto z przykrością informujemy, że z powodu wystąpienia ptasiej grypy (HPAI), rezerwat przyrody Łężczok pozostanie zamknięty do dnia 25 maja 2023 r. Decyzja o zamknięciu rezerwatu została podjęta w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo ptaków oraz ludzi, którzy odwiedzają to miejsce.

do góry