Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

SOWA nadlatuje!

2021-05-21

Trwają prace nad uruchomieniem raciborskiej SOWY - czyli Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, której powstanie finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczając na to zadanie ok. 1,5 mln zł. Dedykowane nam eksponaty powstają już w Warszawskim Centrum Nauki Kopernik, a jego eksperci złożyli wizytę w Raciborzu. Spotkanie robocze w Szkole Podstawowej nr 18 w którym wczoraj (20 maja) udział wzięli także projektanci, dyrekcja szkoły i prezydent Raciborza miało na celu podjęcie decyzji o aranżacji proponowanych sal i rozmieszczeniu eksponatów. Dyskutowano także o ofercie warsztatowej i szkoleniu oferowanym przez Centrum Nauki Kopernik dla opiekunów raciborskiej SOWY.  Raciborskie Mini Centrum Kopernik zostanie uruchomione jesienią. W godzinach dopołudniowych będą mogły z niego korzystać zorganizowane grupy dzieci i młodzieży, a popołudniami i w weekendy SOWA będzie ogólnodostępna dla mieszkańców i przyjezdnych.  Racibórz jest jednym z zaledwie dwóch miast w Polsce, w którym powstanie SOWA, czyli: Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Będzie to centrum naukowe w skali lokalnej - wyposażone w interaktywne atrakcje i programy wzorowane na tych z warszawskiego "Kopernika". Centrum naukowe powstanie w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu. Decyzję o wskazaniu tej lokalizacji we wrześniu ubiegłego roku podpisał goszczący w Raciborzu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek.  

Dlaczego pilotażowa SOWA wyląduje właśnie w Raciborzu? - To dzięki szybkiej reakcji prezydenta Dariusza Polowego, wskazania przez niego przyjaznego miejsca do realizacji tego projektu i deklaracji współpracy.  – mówił 25.09.2020 r. minister Wojciech Murdzek. – SOWY to wyjście nauki do społeczeństwa. To dla nas szczególnie ważny projekt, gdyż przyczyni się do niwelowania różnic w dostępie do wiedzy poprzez organizację wystaw również i w mniejszych ośrodkach. Co więcej projekt prezentuje innowacyjne podejście do zdobywania wiedzy. Bez sztucznych barier, wyzwala kreatywność, otwiera umysły i budzi prawdziwą pasję do nauki. -


- Mam zobowiązanie wobec mieszkańców. Obiecałem Stworzenie Centrum Nauki i Techniki dla dzieci i młodzieży. Dlatego osobiście walczyłem o ten projekt. Zarekomendowałem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego utworzenie Strefy Okrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA w Raciborzu, wskazując dostępne pomieszczenia znajdujące się w Szkole Podstawowej nr 18, przy ul. Żorskiej. Pomieszczenia będą stanowić odrębną, wydzieloną od szkoły Strefę z salami oraz potrzebną infrastrukturą. Jestem przekonany, że nasi mieszkańcy będą z niej chętnie korzystać! – informuje prezydent Raciborza Dariusz Polowy

W raciborskiej SOWIE mieścić się będzie wystawa oraz Majsternia – przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą także różnorodne zajęcia. Na wystawę będzie się składać kilkanaście eksponatów, wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik.

W SOWIE będzie można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne. Przykładowe zajęcia warsztatowe, które będą mogły być prowadzone w Majsterni to np.: „Skonstruuj zamek do drzwi”, „Zbuduj tor magnetyczny dla piłki”, „Zagraj na kieliszkach”. Na miejscu dostępne będą akcesoria potrzebne do wykonania zadań.

SOWY mogą być również miejscem szerokiej działalności programowej. Do raciborskiej placówki trafią scenariusze zajęć, przetestowanych i prowadzonych w Koperniku – np. Warsztatów Familijnych, umożliwiających prowadzenie zajęć warsztatowych dla rodziców z małymi dziećmi. Centrum Nauki Kopernik pomoże także w zakładaniu Klubów Młodego Odkrywcy, gdzie będą organizowane zajęcia pozaszkolne dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej. Opiekunowie raciborskiej SOWY zostaną przeszkoleni przez ekspertów Kopernika w Warszawie.

Projekt SOWA realizowany jest dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wkładem Miasta jest adaptacja pomieszczeń w której powstanie SOWA oraz zapewnienie obsługi. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności zostanie uruchomiona jesienią tego roku.

SOWA to inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

 

do góry