• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/SPORT4U - polsko-węgierska współpraca miast partnerskich

SPORT4U - polsko-węgierska współpraca miast partnerskich

2023-05-30
 

Wymiana doświadczeń pomiędzy organizacjami pozarządowymi oraz samorządami, zacieśnienie współpracy pomiędzy partnerskimi miastami, a do tego spora dawka sportowych emocji oraz dobra zabawa najmłodszych piłkarzy. Wszystko to odbyło się w Budapeszcie w ramach realizowanego przez Racibórz i Zugló projektu pn. „SPORT4U”. Inicjatywa jest finansowa w ramach programu CERV „Partnerstwo miast” Komisji Europejskiej. Na ten cel samorządy pozyskały ponad 28 tys. euro.

Projekt obejmuje dwa kluczowe elementy: wymianę doświadczeń i dobrych praktyk  samorządowych oraz program sportowy dla młodych piłkarzy. W pierwszej kolejności grupa polska odwiedziła Węgry, we wrześniu Racibórz przywita gości z Budapesztu.

W dniach 25-26 maja w stolicy Węgier przebywała delegacja Raciborza składająca się z przedstawicieli urzędu oraz miejskich jednostek. Sportowe wydarzenie rozpoczęło się konferencją, którą otworzył burmistrz Zugló Csaba Horváth. Podczas wykładów dedykowanych raciborskiej delegacji rozmawiano m.in. o poprawie jakości życia dzieci i młodzieży, prawach dziecka, współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, znaczeniu organizacji społeczeństwa obywatelskiego, ale także o historii lokalnej Zugló, zieleni miejskiej czy o znaczeniu ogrodnictwa w przedszkolach i szkołach oraz jego pozytywnym wpływie na dzieci, osoby starsze oraz te z niepełnosprawnościami. Dodatkowo delegacja zwiedziła Instytut Geologiczny, Ogród Japoński, Plac Bohaterów czy wzgórze zamkowe.

W piątek, 26 maja do Budapesztu przybyła liczna sportowa piłkarska reprezentacja Raciborza wraz z trenerami. Strategicznym partnerem miasta w realizacji programu sportowego została Unia Racibórz. Młodzi piłkarze reprezentowali kluby: Akademia Piłkarska GOL, KS RAFAKO Racibórz, LKS Brzezie, LKS Ocice, LKS 07 Markowice oraz UKS Arka Markowice.

Przez dwa dni (do 28 maja) najmłodsi raciborzanie brali udział w meczach towarzyskich turnieju piłki nożnej. Nie zabrakło wspólnej integracji z rówieśnikami z Węgier, atrakcji w postaci pokazów trików koszykarskich, karuzel, dmuchańców i programu kulturalnego przygotowanego z okazji dnia dziecka. Czas wolny upłynął na zwiedzaniu miasta i jego największych atrakcji.

Szczegółowe informacje:
https://tiny.pl/cqfcc
https://tiny.pl/cqfc2
https://tiny.pl/cqfc6

do góry