• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Sekrety Odessy z Borysem Tynką w raciborskiej bibliotece

Sekrety Odessy z Borysem Tynką w raciborskiej bibliotece

2024-02-22

Przez słynne Schody Potiomkinowskie, Most Teściowej, Bulwar Prymorski, Teatr Opery i Baletu oraz Ulicę Deribasowską, przez plaże, port aż po katakumby. Borys Tynka – certyfikowany przewodnik po Odessie, pasjonat Ukrainy, autor książek odwiedził Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu w ramach projektu „Welcome – Library for Everyone”.

Odessa nazywana jest „perłą Morza Czarnego”. To stolica obwodu odeskiego Ukrainy, największe portowe miasto Ukrainy oraz trzecie pod względem wielkości miasto na Ukrainie. Do Odessy najlepiej dojechać pociągiem. Czeka tu na nas okazały dworzec z charakterystycznym ślepym torem i nadmorskie, świeże powietrze. Dalej już możemy przemieszczać się popularną marszrutką, tramwajem (nie zapominając o słynnej linii nr 20, biegnącej przez bagno i szuwary), zabytkową kolejką lub po prostu pieszo, bo jak przekonywał przewodnik — w Odessie trudno zabłądzić. Na śniadanie najlepiej odwiedzić słynny targ Pryvoz, gdzie skosztujemy lokalnym specjałów. I możemy ruszać dalej, pod dom z jedną ścianą czy znany z filmu „Deja vu” hotel Bristol. Możemy, a nawet powinniśmy zejść także pod ziemię, bo pod Odessą ciągnie się sieć podziemnych tuneli i wyrobisk liczących prawie 3 tys. kilometrów!

Borys Tynka wspomniał w bibliotece w Raciborzu także o aktualnej sytuacji w Odessie – zasłoniętym pomniku Puszkina lub całkowicie zlikwidowanym Katarzyny II, dylematach związanych z aktualnym logotypem zaprojektowanym przez Rosjanina czy zbombardowanym, górującym nam miastem hotelem Odessa.

Spotkanie tak bardzo spodobało się słuchaczom, że Borys Tynka powróci już 3 kwietnia o godz. 18.00 do Raciborza, aby tym razem opowiedzieć o Czarnobylu (jest jedynym Polakiem, który ukończył specjalistyczny kurs przewodnicki po czarnobylskiej strefie wykluczenia).

Spotkanie dofinansowano z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.

18 zdjęć

Sekrety Odessy z Borysem Tynką w raciborskiej bibliotece

do góry