• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Sobieski przybył do Raciborza… po raz kolejny!

Sobieski przybył do Raciborza… po raz kolejny!

2021-07-19

Mieszkańców i turystów zmierzających na raciborski rynek od strony ulicy Długiej, przez najbliższy miesiąc witać będzie pomnik wiktorii wiedeńskiej autorstwa rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja przedstawiający króla Jana III Sobieskiego, który wraz ze swoją armią rozbija oddziały osmańskie podczas słynnej „Bitwy pod Wiedniem” z roku 1683...

Idea uhonorowania polskiego władcy we Wiedniu powstała już za czasów cesarza Leopolda, który zawdzięczał Sobieskiemu ocalenie „Złotego Jabłka” przed wojskami wielkiego wezyra Kara Mustafy. Wydawało się, że idea ziści się po 330 latach, kiedy to władze Krakowa i Wiednia porozumiały się w kwestii budowy pomnika na słynnym wzgórzu Kahlenberg, skąd Sobieski przepuścił decydujący atak na oddziały tureckie.  Dzięki powołanemu na tę okoliczność komitetowi – pomnik powstał i w 2018 roku miał stanąć w stolicy Austrii. Jednak w wyniku zmiany politycznej na stanowisku burmistrza miasta oraz negatywnej opinii „Rady doradczej ds. pomników i miejsc pamięci” powołanej przez miasto Wiedeń, pomnik nie trafił na przewidziane dla niego miejsce. Inicjatorzy jego budowy twierdzą, że jest to efekt obaw przed negatywnym odbiorem pomnika przez liczną mniejszością turecką zamieszkującą współcześnie Wiedeń i całą Austrię. W wyniku powstałego zamieszania, pomnik prezentowany jest obecnie w różnych miastach Polski.

Racibórz nie bez przyczyny jest jednym z miejsc, które odwiedzi mobilny pomnik. Polski władca podczas swojej wyprawy, 24 sierpnia 1683 roku zawitał w naszym mieście wraz ze swoimi wojskami. Wspominają o tym liczne źródła historyczne. Teraz również współcześni Raciborzanie będą mieli okazję by spotkać zwycięzcę spod Wiednia, który po kilku wiekach powrócił do Raciborza. Władze Raciborza liczą na to, że przyjazd pomnika stanie się także przyczynkiem do przypomnienia sobie sylwetki wybitnego polskiego władcy, którego zasługi wykraczają daleko poza kwestie militarne. Jednym ze zwyczajów, które zagościły w Europie Zachodniej po słynnej wiedeńskiej wiktorii jest nasz codzienny nawyk picia kawy (której ziarna znaleziono w obozie pokonanego wezyra) i zwyczaj wypiekania rogalików (przypominających kształtem półksiężyc obecny na fladze Osmanów). To dlatego podczas briefingu prasowego z okazji powitania pomnika w Raciborzu na mieszkańców czekała kawa i rogale!

do góry