Święto Trzech Króli
Święto Trzech Króli to polska nazwa chrześcijańskiego święta mającego uczcić objawienie się Boga człowiekowi. Wedle tradycji Kościoła ujawnia się wówczas obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. Święto Trzech Króli personalizuje historia opisana w Ewangelii Mateusza. Apostoł opisuje w niej sytuację, w której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi, a także Chrzest Jesusa w Jordanie oraz Cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej.
Jest to jedno z pierwzysch świąt, które ustanowił Kościół Katolicki. Od IV wieku naszej ery święto to obchodzi się w Kościele Rzymskim niezależnie od święta Bożego Narodzenia.
W Polsce święto ma szczególnie uroczysty charakter. W wielu miastach ulicami przemierza Orszak Trzech Króli. Organizowane są uliczne jasełka, w trakcie których kolędują rodzice i dzieci.
Od 2010r. jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
Święto Trzech Króli obchodzono również bardzo uroczyście w Raciborzu. Przez miasto przemaszerowały dziesiątki wiernych, by uczcić pamięć o Objawieniu Pańskim.
Przez ulice Raciborza również przemaszerował wielobarwny korowód wiernych.