Racibórz pomaga Ukrainie. Dołącz do akcji!
Strona główna Urząd Aktualności Wiadomości Urzędu Miasta
12 Sierpień 2022
kategoria:
Wiadomości i wydarzenia
 

Przedsiębiorstwo Komunalne wprowadziło nową metodę płatności za postój w strefie płatnego parkowania. Od teraz za parkowanie płacić można gotówką, kartą oraz BLIKIEM w parkomacie, a także mobilnie przez aplikację mPay.

Zapłać BLIKIEM w jednym z 18 parkomatów


Przypominamy, że opłaty za parkowanie pobierane są w dni robocze, w godzinach od 9:00 do 17:00. Opłatę za postój pojazdu należy wnieść niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu. W soboty, niedziele i święta parkowanie jest bezpłatne.


Wnosząc opłatę w parkomacie:

•    Najpierw należy wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu, a dopiero potem wrzucić monety, dokonać płatności kartą lub BLIKIEM.
•    Przy płatności kartą lub blikiem przed zatwierdzeniem transakcji prosimy sprawdzić kwotę opłaty.
•    Bilet jest drukowany natychmiast po dokonaniu zapłaty, do odbioru z kieszeni wydawczej Parkomatu.
•    Bilet należy umieścić za przednią szybą pojazdu, w sposób umożliwiający odczytanie wszystkich danych z zewnątrz.

Uwaga!  Jeśli wiesz, że czas Twojego postoju będzie dłuższy, koniecznie przedłuż czas obowiązywania wcześniej wykupionego biletu. Możesz to zrobić, dokonując opłaty w parkomacie. Jeszcze więcej możliwości dają płatności mobilne.

Zachęcamy do korzystania z płatności mobilnych mPay, za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu.

Nie tracisz czasu szukając parkomatu i zanosząc bilet z powrotem do auta. Zakup biletu trwa kilka sekund, a opłatę można dokonać nie wychodząc z samochodu. Płacąc przez mPay rozpoczynasz i kończysz płatność za parking w dowolnym momencie przez telefon. Dzięki temu nie musisz przerywać spotkania, zakupów lub załatwiania ważnych spraw aby przedłużyć parkowanie.  Warto oznaczyć swoje auto naklejką lub kartką „mPay”, aby poinformować kontrolera o tej formie płatności.


Wysokość opłat


Opłaty za parkowanie pobierane będą w dni robocze, w godzinach od 9:00 do 17:00, przy następujących stawkach:
•    opłata jednorazowa:
1.    za pierwsze 30 minut parkowania, opłata minimalna - 1,00 zł;
2.    za pierwszą godzinę parkowania - 2,00 zł;
3.    za drugą godzinę parkowania - 2,40 zł;
4.    za trzecią godzinę parkowania - 2,80 zł;
5.    za czwartą godzinę i kolejne godziny parkowania - 2,00 zł.
•    Bilet całodniowy – 15 zł
•    abonament miesięczny w wysokości 30,00 zł – opłata dla jednego pojazdu:
a.    mieszkańca (na wyznaczonym parkingu) zameldowanego na pobyt stały w lokalu znajdującym się przy ulicach w strefie
b.    właściciela lub najemcy lokalu użytkowego (na wyznaczonym parkingu) będącego właścicielem lub współwłaścicielem lub podmiotem konsumenckiej umowy leasingu wystawionego na osobę fizyczną pojazdu samochodowego, którego prawo własności potwierdzone jest wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu;
Uwaga! Dla jednego lokalu mieszkalnego lub użytkowego możliwe jest wykupienie abonamentu tylko na jeden pojazd.
Abonamenty można zakupić w punkcie sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w budynku Dworca PKS przy ul. Pocztowej w Raciborzu.

W soboty, niedziele i święta parkowanie jest bezpłatne.

Z opłat zwolnione są osoby niepełnosprawne oraz kierowcy przewożący osoby prawne posiadające kartę parkingową na miejscach parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych; kartę parkingową należy umieścić za przednią szybą, wewnątrz pojazdu, w sposób nie budzący wątpliwości i umożliwiający jej odczytanie z zewnątrz pojazdu

95 zł za brak ważnego biletu


Za nieuiszczenie opłaty pobierana jest opłata dodatkowa w wysokości 95,00 zł. Opłatę tę należy uregulować w terminie 14 dni. Opłata ta ulega obniżeniu do 25 zł w przypadku gdy zostanie ona uiszczona do 7 dni od daty wystawienia. Zawiadomienie informujące o obowiązku zapłaty opłaty dodatkowej za nieopłacony postój w strefie płatnego parkowania zawierające: datę, miejsce, czas parkowania, numer rejestracyjny pojazdu, pouczenie o sposobie uiszczenia opłaty, administrator strefy płatnego parkowania umieszcza za przednią szybą pojazdu pod wycieraczką w dniu jego wystawienia.

Opłatę dodatkową uiszcza się w kasie administratora strefy płatnego parkowania, w automacie parkingowym lub poprzez wpłatę na jego rachunek bankowy.

System kontroli

Kontrole prawidłowości opłat prowadzą pracownicy Strefy Płatnego Parkowania.
Strefa Płatnego Parkowania
ul.Pocztowa (dworzec PKS)
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. od 9:00 do 16:00
Tel. 501 770 128
e-mail:

Obszar strefy


Strefę płatnego parkowania wyznaczono pasami drogowymi ulic: Odrzańska, Chopina, Gimnazjalna, Długa, Rzeźnicza, Rynek, Plac Ofki Piastówny, Plac Wolności, Nowa, Solna, Bankowa, Browarna, Mickiewicza, Młyńska, Szewska, Zborowa, Basztowa.

O tym, że znajdujemy się w strefie płatnego parkowania informuje nas oznakowanie – poziomie i pionowe. Mapy, uchwała w sprawie strefy płatnego parkowania znajdziesz na stronie Przedsiębiorstwa Komunalnego.

W strefie płatnego parkowania za postój zapłacisz Blikiem

12 sierpień 2022 4 zdjęć

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H