Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Wieża w arboretum pojawi się już w październiku

Wieża w arboretum pojawi się już w październiku

2018-09-19

Racibórz nie od dzisiaj nazywany jest „zielonymi płucami Śląska”. Na terenie miasta znajduje się m. in. Rezerwat Przyrody Łężczok, w którym co roku pojawia się ponad połowa znanych w Polsce gatunków ptaków. Równie urokliwym miejscem jest Arboretum Bramy Morawskiej. To ponad 162 ha lasu Obora. Tu przyroda rządzi się swoimi prawami, ale jest również pole dla działalności człowieka. W tym olbrzymim ogrodzie znajdują się ponad stuletnie drzewa, rośliny, które znalazły się na liście gatunków objętych ochroną, rozmaite rzadko spotykane zwierzęta.

Ale to również miejsce, w którym pojawił się zaczarowany ogród, czyli zielony ogród utworzony na planie kwiatu zajmujący powierzchnię ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych. Ogród aż kipi od kolorów. Dlaczego? Bo rośnie tu ponad 1000 drzew, ponad 5000 krzewów i kilkanaście tysięcy bylin. Zaczarowane miejsce jest pod stałą opieką ogrodników „Zaczarowany Ogród” powstał staraniami Miasta Racibórz w 2012 roku. Od 2011 roku w Arboretum można odwiedzić także mini zoo. To miejsce szczególnie lubiane przez dzieci. Arboretum odwiedzane jest przez tysiące raciborzan i przyjezdnych. Las Obora to nie tylko możliwość obserwacji przyrody, ale także zasięgnięcia wiedzy o otaczającym nas środowisku. Już w październiku zaczarowany ogród będzie można podziwiać, bo pojawi się w nim platforma widokowa. Środki na jej budowę zostały pozyskane głównie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - wartość tej inwestycji to ok. 144 tysiące złotych.

Dzięki projektowi unijnemu „Poznajemy Piękno Arboretów” powstały tu ścieżki dydaktyczne. Jedną nich jest „zielona klasa” - czyli fantazyjnie skonstruowana ścieżka edukacyjno – przyrodnicza, dzięki której najmłodsi mogą dowiedzieć się o tym, dlaczego nie należy śmiecić i palić odpadów, a także… jak daleko skacze zając. Inwestycja ta kosztowała ponad 63 tysiące złotych. Projekt realizowany przez Miasto Racibórz we współpracy z czeskim partnerem. W letnie dni  po ścieżkach i ścieżynkach ogrodu spotkać można uprawiających jogging, miłośników dwóch kółek, nordic walking i po prostu kochających przyrodę. Las to również miejsce kultowe dla miłośników średniowiecza. Stowarzyszenie Drengów znad Górnej Odry dzięki budżetowi obywatelskiemu postawiło tu wczesnośredniowieczną bramę z palisadą, przy której odbywa się festiwal średniowieczny.

do góry