Wiosenna akcja deratyzacji

2016-02-25
 

 'Deratyzacja to zwalczanie za pomocą środków chemicznych, biologicznych lub mechanicznych gryzoni. Najczęściej myszy i szczurów. Przeważnie odbywa się za pomocą zatrutego pokarmu lub tzw. "pułapek na myszy". 

Małe myszy i szczury mogą być naprawdę dużym problemem. Dość powiedzieć, że ryte przez nie podkopy, czy nory mogą nawet naruszyć fundamenty budynków. Straty finansowe powodowane przez uciążliwe gryzonie mogą iść w setki tysięcy złotych. Wiedzą o tym doskonale właściciele samochodów, którym małe szkodniki potrafią przegryźć kable. Nie bez znaczenia jest także czynnik   higieniczny. To prawdopodobnie właśnie "na  barkach" szczutrów do Europy zawitała w pierwszej połowie XIV wieku dżuma. Ta dżuma, która zmiotła wówczas nawet 1/3 populacji kontynentu. Dlatego Miasto Racibórz przypomina właścicielom, zarządcom i administratorom nieruchomości o koniecznośći deratyzacji.

 

 

Poniżej treść ogłoszenia dotyczącego tego obowiązku.

 

Prezydent Miasta Racibórz przypomina wszystkim właścicielom, zarządcom i administratorom nieruchomości o obowiązkowej deratyzacji, której podlegają:

  1. budynki wielorodzinne – co najmniej dwa razy w roku w miesiącach: marcu

i październiku,

  1. obiekty, w których prowadzona jest działalność oświatowa, kulturalna, społeczna, socjalna, z zakresu opieki zdrowotnej, handlu i przechowywania artykułów spożywczych, a także pozostałymi służącymi użyteczności publicznej – raz w roku w miesiącu październiku,

  2. wszystkie nieruchomości na terenie Gminy Racibórz – w każdym przypadku pojawienia się gryzoni w obrębie nieruchomości.

Obowiązek wykonania deratyzacji wynika z postanowień § 20 Uchwały Nr XII/144/2015 Rady Miasta Racibórz z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Racibórz.


Autor fotografii: Wikipedia.pl

do góry