Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/"Z pamiętnika małego ogrodnika" Przedszkolaki zakładają (..)

"Z pamiętnika małego ogrodnika" Przedszkolaki zakładają własne warzywniki

2023-05-24
Przedszkolaki odkrywają w sobie pasję ogrodniczą
Przedszkolaki odkrywają w sobie pasję ogrodniczą

Dzieci z raciborskich przedszkoli zakładają swoje warzywniki. Konkurs „Z pamiętnika małego ogrodnika” oferuje najmłodszym nie tylko edukację w temacie nasion i sadzonek, ale również świetną zabawę i możliwość wykazania się własną inwencją twórczą.

Przygoda z sadzeniem i odkrywanie tajemnic ogrodnictwa

Nadszedł maj, a wraz z nim czas na zapełnienie skrzyń warzywnych sadzonkami oraz nasionami warzyw i ziół, pośród których znalazły się m.in. sałata, kapusta, por, pomidory, buraki liściowe, poziomki, oregano i mięta. Część przedszkoli biorących udział w konkursie wykonało zadanie samodzielnie, niektóre poprosiły o wsparcie pracowników Arboretum Bramy Morawskiej. Konkursowe skrzynie zostały w większości zapełnione podłożem przekazanym przez Raciborskie Centrum Recyklingu R3, jednak sporo raciborskich przedszkoli ma też swoje kompostowniki, które aktywnie zapełnia zielonymi odpadkami. W konkursie wzięło udział 10 raciborskich placówek. Dotychczas dzieci zobaczyły, czym różni się nasiono fasolki od nasiona marchewki, jak wyglądają korzenie pomidora i jak podlewać warzywnik. Oprócz walorów edukacyjnych konkurs umożliwił dzieciom nie lada rozrywkę w postaci zabawy ziemią, co ma bardzo dobry wpływ na rozwój percepcji czuciowej.

Ławeczki z tekstyliów i folii

W ramach konkursu Raciborskie Centrum Recyklingu R3 Racibórz Sp. z o.o. zaopatrzyło wszystkie chętne przedszkola w zielono-szarą ławeczkę o przyjemnej fakturze, powstałą z recyklingu ubrań. Na wyprodukowanie jednej ławeczki przypada ok. 35 kg tekstyliów oraz 20 kg folii – z surowców tych formowany jest kompozyt, z którego następnie powstają deski i profile. Można je obrabiać przy pomocy tradycyjnych narzędzi stolarskich. Taka ławeczka nie wymaga konserwacji, ponieważ jest odporna na działanie wilgoci, zjawisk atmosferycznych i działań biologicznych.

Rozdanie nagród w Święto Dyni

Przypominamy, że do końca wakacji dzieci wspólnie z opiekunami mają za zadanie dbać o warzywniki. Termin oddania dziennika przedstawiającego podjęte działania upłynie 31 sierpnia 2023 r. Uroczyste przekazanie nagród nastąpi podczas Święta Dyni 22.09.2023 r. w Ogródku Jordanowskim z udziałem gościa specjalnego — Witolda Czuksanowa — współtwórcy programu "Rok w ogrodzie".

 

 

 

do góry