Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Zaproszenie do udziału w konkursie dla szkół (..)

Zaproszenie do udziału w konkursie dla szkół podstawowych „Zmień otoczenie na czyste i zielone"

2023-10-25

W ubiegłym roku Miasto Racibórz uczestniczyło w akcji "Czyste, Zielone Miasta", w ramach której odbyło się m.in. sadzenie drzew na nadodrzańskich bulwarach. W związku z naszym udziałem w tej inicjatywie otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w I edycji konkursu „Zmień otoczenie na czyste i zielone”, który adresowany jest do szkół podstawowych.

Konkurs „Zmień otoczenie na czyste i zielone” to nowy projekt Stowarzyszenia Program Czysta Polska, który w swoim założeniu jest również przedłużeniem zawiązanej współpracy z miastami, które brały udział w ubiegłorocznej edycji oraz rozpoczęciem obecności Stowarzyszenia w szkołach. Inicjatywa konkursowa ma przyczynić się do zwiększenia liczby czystych i zielonych miejsc w polskich miejscowościach, jak również zachęcić dzieci i młodzież do podobnych działań w przyszłości.

W ramach konkursu uczniowie wraz z opiekunem merytorycznym mają za zadanie zmienić wybraną przez siebie przestrzeń wymagającą zaadaptowania, tak, aby stała się przyjazna dla ludzi, zwierząt i środowiska. Przemianę miejsca w czyste i zielone uczniowie przedstawiają w formie maksymalnie 3-minutowego filmu wraz z hasłem przewodnim. Praca konkursowa powinna wyróżniać się kreatywnością, zaangażowaniem oraz własną, ekologiczną inicjatywą.

Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie zwiększą swoją wiedzę i świadomość w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu, poprawy jakości powietrza, gruntu, wody oraz ochrony przyrody w miejscu zamieszkania. Będą mogli również dostrzec zależność pomiędzy działalnością człowieka a otaczającym go środowiskiem, podjąć się pracy zespołowej i wdrażać proste, praktyczne rozwiązania chroniące naszą planetę.

Zwycięska szkoła otrzyma wyposażenie ekologicznej sali edukacyjnej w wysokości 45 000 zł. Na zdobywców 2. i 3. miejsca oraz na laureata głosowania publiczności czekają monitory interaktywne Avtek, które zostaną przekazane do tych szkół, w celu wsparcia realizacji zadań edukacyjnych.

Zachęcamy do wzięcia udziału w tej proekologicznej inicjatywie, przedstawienia innowacyjnych rozwiązań oraz wspólnego działania na rzecz czystego i zielonego otoczenia.

Więcej w linku

https://www.programczystapolska.pl/artykul/konkurs-zmien-otoczenie-na-czyste-i-zielone/

do góry