Strona główna Urząd Aktualności Wiadomości Urzędu Miasta
07 Listopad 2017
kategoria:
Wiadomości i wydarzenia
 

99 lat temu spełniły się sny prawie pięciu pokoleń Polaków. Sny o niepodległości. Polska narodziła się na nowo. Ten sukces był dziełem walki toczonej od powstania kościuszkowskiego aż po rok 1918. To był sukces tych, którzy przez sto dwadzieścia kilka lat pozostali nieugięci. Tego dnia oddajemy hołd bohaterom niepodległej Rzeczpospolitej, tym wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność Polski, którzy budowali fundamenty suwerennego państwa. Wspominamy tego dnia wielkich przywódców i prostych żołnierzy, wspominamy patriotów czasów walki i patriotów budowania. W godnym i uroczystym przeżyciu tego dnia pomaga nam udział w obchodach przedsięwzięcia, do którego serdecznie zapraszamy.

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie o godz. 10.30 Msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. WNMP przy
ul. Mickiewicza 8. Po Mszy Św. nastąpi przejście z Rynku pod pomnik Arcybiskupa Józefa Gawliny, gdzie oddamy hołd pamięci wybitnemu Synowi Śląskiej Ziemi, przy zaciągniętej warcie honorowej przez harcerzy. Dalsza część uroczystości odbędzie się pod pomnikiem Matki Polki. Wartę honorową zaciągną funkcjonariusze Straży Granicznej i harcerze. Program urozmaicą występy: mażoretek ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło, Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha oraz Orkiestry Dętej Plania.

Bezpośrednio po obchodach Święta Niepodległości zapraszamy na uroczystość zakopania kapsuły czasu z okazji 800-lecia nadania praw miejskich Miastu Racibórz. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Miasto wspólnie z wydawnictwem Nowiny Raciborskie. Ten swoisty wehikuł czasu sporządzony został pro bono ze stali nierdzewnej przez firmę Staltech i znajdzie swoje miejsce u zbiegu ulic Długiej i Bankowej. W kapsule znajdą się przedmioty, które są związane z otaczającą nas rzeczywistością. Znajdą się w niej również prace plastyczne i listy autorstwa uczniów raciborskich szkół, którzy podzielą się z rówieśnikami z przyszłości swoim wyobrażeniem o nadchodzących czasach. Jeszcze do jutra do godziny. 17.30 w Urzędzie Miasta Racibórz można podpisać się pod listem mieszkańców do naszych potomnych. List ten wystawiony jest w holu na parterze magistratu i razem z innymi pamiątkami naszych czasów 11 listopada trafi do kapsuły czasu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Nowiny Raciborskie, Radio Vanessa i Raciborska Telewizja Kablowa.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H