Zimą pamiętaj o zwierzętach
W okresie zimowym, kiedy temperatury spadają poniżej zera, zadbajmy szczególnie o naszych czworonożnych przyjaciół. Niskie temperatury zagrażają zdrowiu i życiu psów przebywających cały czas na zewnątrz, szczególnie tym starym i schorowanym.
O co należy zadbać?
Jedzenie i picie
Psy przebywające na świeżym powietrzu potrzebują zimą więcej kalorii, dzięki którym będą mogły wytworzyć wystarczającą ilość ciepła i energii, by przetrwać mroźne dni i noce. Warto zadbać o bardziej kaloryczne pożywienie, które można również lekko podgrzać przed podaniem. Pamiętajmy, że pies musi mieć pod dostatkiem świeżą wodę. Woda stojąca na zewnątrz zamarza, więc trzeba ją regularnie uzupełniać. Należy zwrócić uwagę na to, aby miski stojące na dworze w okresie zimowym nie były metalowe, ponieważ zwierzęciu może przykleić się język. Zalecane są miski plastikowe lub ceramiczne.
Schronienie
Jeśli temperatura mocno spada, wpuśćmy naszego psa do domu. Nie narażajmy go na wychłodzenie. Szczególnie zadbajmy o psy stare i schorowane. Jeśli nie możesz trzymać psa w domu podczas mrozów, należy zapewnić mu ciepłą, solidną budę, która ochroni go przed wiatrem i niską temperaturą. Budę należy odpowiednio zabezpieczyć przed chłodem — najlepiej wypełnić ją słomą. Nie wolno stosować wszelkiego typu materiałów, gdyż nasiąkają wilgocią i zamarzają. Warto też osłonić wejście do budy przed nawiewaniem śniegu i deszczu.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Przy niskich temperaturach obroża na szyi psa nie może być metalowa. Szczególną uwagę należy zwrócić na koty mieszkające na zewnątrz, dla których ciepły silnik auta może być atrakcyjnym źródłem ciepła. W związku z tym przed uruchomieniem pojazdu warto uderzyć w maskę czy nadkola lub zatrąbić klaksonem w celu zachęcenia zwierzęcia do opuszczenia kryjówki pod maską.
Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt m.in.:
- Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
- Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.