Cyrkularny ogród. Jak wprowadzić praktyki zero waste w ogrodzie?
Chcesz założyć warzywniak w sposób nowoczesny i przyjazny środowisku, czy wiesz co to są skrzynie permakulturowe? Serdecznie zapraszamy na warsztaty, na których nie tylko spędzimy miło wspólnie czas, ale również pozyskamy wiedzę, która może być bardzo przydatna w prowadzeniu naszego ogródka.
Kiedy: 7 czerwca 2025, 11:00 - 13:00
Gdzie: Arboretum Bramy Morawskiej, Markowicka 17, Racibórz
Gospodynie: Elżbieta Skrzymowska, dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej oraz Zuzanna Poprawka, ekodoradczyni Gminy Racibórz
Zapisy mailowo: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Mail zwrotny z potwierdzeniem zgłoszenia jest potwierdzeniem możliwości udziału w warsztatach. Ograniczona liczba miejsc (20 osób)
Wydarzenie objęte zostało patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku.
Inicjatywa jest oficjalnym Wydarzeniem Partnerskim Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej.
Jak prowadzić ogród w zgodzie z zasadami gospodarki cyrkularnej? Czy odpady zielone mogą stać się cennym zasobem? Na te i inne pytania odpowiedzą warsztaty otwarte dla mieszkańców Raciborza, organizowane przez ekodoradczynię Zuzannę Poprawkę pod patronatem Arboretum Bramy Morawskieji . Spotkanie poprowadzi dyrektor ABM Elżbieta Skrzymowska, ekspertka w dziedzinie ekologicznego ogrodnictwa.
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak w praktyce stosować zasady zero waste w ogrodnictwie, minimalizując odpady i wykorzystując naturalne zasoby w sposób efektywny. Gospodarka cyrkularna w ogrodzie to nie tylko sposób na ekologiczną uprawę, ale również realne oszczędności – zarówno finansowe, jak i środowiskowe.
- Skrzynia permakulturowa – ogród w obiegu zamkniętym
Podczas warsztatów uczestnicy wspólnie założą skrzynię permakulturową, która stanie się pokazowym przykładem uprawy roślin w zgodzie z naturą. Dowiedzą się, jak odpowiednio warstwować materiały, by uzyskać żyzną i zdrową glebę, nie stosując sztucznych nawozów. - Zero waste w ogrodzie – jak zagospodarować odpady zielone?
Prowadząca omówi różne sposoby ponownego wykorzystania resztek roślinnych, kompostowania oraz tworzenia własnych nawozów i ściółek. Uczestnicy poznają również ekologiczne metody pielęgnacji gleby oraz sposoby ograniczania marnowania zasobów wodnych. - Samodzielne rozmnażanie roślin – ogród bez zbędnych wydatków
Warsztaty pokażą, jak rozmnażać rośliny w sposób naturalny, bez konieczności ich zakupu. Uczestnicy dowiedzą się, jak pobierać sadzonki, dzielić byliny czy wysiewać nasiona, by wzbogacić swój ogród w nowe gatunki bez nadmiernej eksploatacji zasobów i generowania zbędnych odpadów.
Podczas warsztatów uczestnicy poznają również wpływ zrównoważonego ogrodnictwa na jakość powietrza. Odpowiednie zarządzanie odpadami organicznymi i redukcja chemicznych środków ochrony roślin zmniejszają emisję szkodliwych substancji, a roślinność odgrywa kluczową rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla i poprawie lokalnego mikroklimatu.
„Cyrkularny ogród” to praktyczna lekcja ekologii, pokazująca, że każdy ogród może funkcjonować zgodnie z ideą gospodarki cyrkularnej, ograniczając odpady i wykorzystując naturalne zasoby w sposób zrównoważony.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego/LIFE20 IPE/PL/000007-LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY