• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Morwand i topniejące lodowce - slajdowisko o Szwajcarii w (..)

Morwand i topniejące lodowce - slajdowisko o Szwajcarii w bibliotece w Markowicach

2023-12-06

Filia nr 10 Markowice Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu regularnie organizuje dla swoich czytelników slajdowiska podróżnicze. W śnieżne popołudnie 4 grudnia odbył się tam pokaz fotografii z górskich wędrówek w Szwajcarii, który przedstawiła Dominika Karpińska – na co dzień pracująca w raciborskiej bibliotece.

Szwajcaria kojarzy się na ogół z luksusowymi przedmiotami, bogactwem i narciarskimi kurortami. Podróż do tego alpejskiego kraju to widoki na ośnieżone czterotysięczniki, zielone łąki, na których pasą się fotogeniczne krowy i turkusowe jeziora – krótko mówiąc, krajobraz z powieści i filmów o Heidi. Szwajcarzy doceniają swoje naturalne bogactwo i dbają o to, by ingerencja ludzi nie naruszała estetyki krajobrazu.

Dominika Karpińska zabrała zgromadzonych w bibliotece w krótką podróż po szlakach Alp Berneńskich i Walijskich. Przygoda zaczęła się od miasteczka Grindewald, u stóp owianej złą sławą Północnej Ściany Eigeru – podczas prób sforsowania tej najdłuższej pionowej ściany Alp i Europy zginęło już ponad 60 wspinaczy! Wędrówki w szwajcarskich Alpach nie zawsze wymagają umiejętności technicznych — widokowa trasa ze stacji kolejki zębatej Schynige Platte, przez wierzchołek Faulhorn (2681 m n.p.m.) i jezioro Bachsee również pozwala podziwiać Północną Ścianę. Podróż zakończyła się u stóp największego alpejskiego lodowca — Aletsch, który znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

9 zdjęć

Morwand i topniejące lodowce - slajdowisko o Szwajcarii w bibliotece w Markowicach

 

do góry