• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Niezwykłe uroczystości na Brzeziu

Niezwykłe uroczystości na Brzeziu

2023-11-27

Rocznica 800 lat pierwszej wzmianki o Brzeziu oraz 40 lat powstania Chóru Brzezie stała się przyczynkiem do wspaniałej uroczystości, która odbyła się w miniony weekend w tej dzielnicy Raciborza. Podczas jubileuszu m.in odsłonięto wystawą tablic rocznicowych, odbyła się  konferencja na temat historii Brzezia oraz przepiękny koncert Chóru Brzezie.

Wydarzenie zgromadziło mieszkańców Brzezia oraz przedstawicieli władz miejskich z Prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym na czele, który dokonał oficjalnego otwarcia wystawy tablic rocznicowych na skwerze kościoła parafialnego.

Po części oficjalnej odbyła się konferencja „Brzezie – 800 lat”, podczas której w parafialnym oratorium wygłoszono prelekcje m.in. na temat historii Brzezia, jego topografii, historii parafii oraz siostry Dulcissimy. W trakcie konferencji rozstrzygnięto ogłoszony wśród młodzieży Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzeziu konkurs plastyczny pt. "Legendy Brzezia w wyobraźni dzieci i młodzieży". I miejsce przyznano Lilianie Franicy.

W niedzielę w kościele parafialnym pw. świętych Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu odbyła się msza św. i koncert Chóru Brzezie z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej PSM I i II stopnia w Gliwicach pod dyrekcją Andrzeja Rosoła oraz gościnnymi występami solistek Magdaleny Spytek-Stankiewicz i Marty Gamrot-Wrzoł. Koncert poprzedziło uhonorowanie chórzystów – seniorów oraz aktualnie działających w zespole śpiewaków. W koncercie wzięli udział m.in. przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego   Związku Chórzystów i Orkiestr oraz okolicznych chórów.

Organizację obu uroczystości wsparło Miasto Racibórz.

19 zdjęć

800 lat pierwszej wzmianki o Brzeziu i 40 lat Chóru Brzezie

do góry