• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Rola aniołów w sztuce. Czwartkowe spotkanie z zabytkami

Rola aniołów w sztuce. Czwartkowe spotkanie z zabytkami

2023-11-28

W tym miesiącu na czwartkowym spotkaniu z zabytkami w raciborskim Muzeum uczestnicy dowiedzą się, czym jest „angelologia” oraz poznają zabytki przedstawiające anioły, które znajdują się w zbiorach muzeum.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek (30.11.2023 r.) o godz. 18.00 w Muzeum w Raciborzu przy ul. Chopina.

Anioły i ludzie współistnieją i współdziałają ze sobą od zarania dziejów. We wszystkich kulturach i epokach historycznych można znaleźć odniesienie do tych pozaziemskich istot. Egzystencja aniołów była przyjmowana za całkiem oczywistą przez wielkich wybrańców, myślicieli i pisarzy wszystkich czasów i różnych kultur, a nawet religii.

Angelologia to dziedzina nauki poświęcona tematyce anielskiej, która bada ich istotę, znaczenie, funkcje, ale także sposób ich przedstawiania oraz formy obecności wizualnej w świecie.

W zbiorach Muzeum w Raciborzu znajduje się wiele zabytków przedstawiających anioły. Podstawową grupę stanowią anioły związane z religią chrześcijańską, obecną na ziemi raciborskiej od wczesnego średniowiecza do dziś. Uczestnicząc w cyklicznym spotkaniu z zabytkami, będzie można zaczerpnąć garść wiadomości o tych fascynujących istotach, wywodzących się ze świata duchowego żyjących homo sapiens.

plakat

do góry