Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Skwer Augusta Bernerta w Raciborzu

Skwer Augusta Bernerta w Raciborzu

2024-04-11

Rada Miasta Racibórz 27 marca 2024 roku podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy skwerowi na rogu ulic Adama Mickiewicza i Podwale „Skwer Augusta Bernerta”.

Nazwanie skweru imieniem tego bardzo prężnie i efektownie działającego burmistrza Raciborza jest symbolicznym pokłonem dla jego zasług dla miasta. August Bernert był burmistrzem i nadburmistrzem Raciborza w latach 1885-1920. W wyniku prowadzonej przez niego polityki pozyskiwania gruntów na rzecz miasta i w czasie jego zarządzania miasto wybudowało oraz później rozbudowało szpital miejski przy ul. Bema, seminarium nauczycielskie (szkoła przy ul. Opawskiej 81), gazownię, przyczynił się do elektryfikacji miasta i wspierał wiele innych, znaczących inwestycji. Jego zasługi dla rozwoju miasta są nieocenione, to właśnie za jego czasów Racibórz znacząco powiększył budżet miejski, a także zwiększył liczbę mieszkańców z 19 tys. w 1885 r. do 50 tys. mieszkańców w latach 20. XX.

Więcej o tej postaci można poczytać w artykule dr Piotra Sputa:

https://www.nowiny.pl/egazeta/nowiny-raciborskie/2010-11-02/66337-wspominamy-dawnego-nadburmistrza.html

Archiwalne zdjęcie seminarium nauczycielskiego, później Gimnazjum nr 5 przy ul. Opawskiej za: httpspolska-org.pl9916759,foto.html

Zieleniec nazwany imieniem Augusta Bernerta to teren u zbiegu ulic Podwale i Adama Mickiewicza, poniżej Galerii Młyńskiej, na przedpolu dawnego biegu muru obronnych. Stanowi część tak zwanych „plant” okalających zwartą zabudowę starego miasta w linii fortyfikacji miejskich. Razem z innymi zieleńcami jest strefą przewietrzania miasta i rezerwuarem zieleni w ścisłym centrum.  Znajduje się na nim np. zasadzony na 50-lecie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej platan klonolistny.

Inicjatorami upamiętnienia zasłużonego nadburmistrza byli radni podpisani pod uzasadnieniem uchwały.

7 zdjęć

Skwer Augusta Bernerta w Raciborzu

do góry