• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Tak minął pierwszy tydzień akcji „Zima w mieście”

Tak minął pierwszy tydzień akcji „Zima w mieście”

2024-02-06

Minęła już połowa tegorocznych ferii zimowych. Jak młodzi raciborzanie spędzili ten czas, korzystając z atrakcyjnej oferty, którą przygotowały jednostki miejskie? Za nimi już pierwsze warsztaty i wycieczki.

Kreatywne ferie z RCK

Osoby, które zdecydowały się na spędzenie ferii wspólnie z Raciborskim Centrum Kultury, mają już za sobą pierwsze warsztaty, podczas których mogły rozwijać swoje zdolności artystyczne. Były to m.in. zajęcia z tworzenia ceramiki, tkania makatek, rzeźbiarstwa i malarstwa. Nie zabrakło także warsztatów tanecznych z hip-hopu prowadzonych przez panią Marysię Krzemień. Zajęcia te dedykowane były zarówno osobom początkującym jak i tym bardziej doświadczonym, chcącym podszlifować swoje umiejętności taneczne. 29 stycznia odbyła się wycieczka do kopalni Guido w Zabrzu, gdzie ponad 40 dzieci wzięło udział w „Zimowej Szkole Magii” – ukrytej w podziemiach Sztolni Królowa Luiza. Na miejscu nie zabrakło ciekawostek o Harrym Potterze, czy też eksplorowania podziemnych korytarzy kopalni. Podczas wycieczki uczestnicy dowiedzieli się również, jak wygląda praca górnika i zwiedzili interaktywne muzeum historii górnictwa. Na koniec wszyscy wzięli udział w warsztatach tworzenia świec żelowych.

Śląskie klimaty z Biblioteką

Dotychczas w raciborskiej książnicy w ramach akcji „Zima w mieście” odbyły się zajęcia, które przybliżyły uczestnikom śląską kulturę i legendy. Dzieci poznały tradycyjne pieśni i tańce, a nawet spróbowały swoich sił w śląskiej gwarze. Zagłębiły się w legendy, dzięki którym dowiedziały się, czym są utopce, Skarbek i beboki, po czym puściły wodze fantazji i w ramach zajęć stworzyły te fantastyczne stworki. W filii na Ostrogu odbyły się warsztaty o nazwie „Żółta Środa”, podczas których uczestnicy rozwiązywali zagadki i wypełniali kolorowanki na podstawie legend i podań miast śląskich. Natomiast na zajęciach w filii w Brzeziu można było wykonać, niezwykłe śląskie rękodzieło. W ofercie biblioteki nie zabrakło wycieczki do Teatru Miejskiego w Gliwicach, która odbyła się 2 lutego. Na miejscu dzieci obejrzały spektakl o Mamie Mu – bohaterce popularnej serii książek dla dzieci szwedzkiej autorki Jujji Wieslander.

Sztuka epoki kamienia z Muzeum

W ubiegłym tygodniu uczestnicy warsztatów, oferowanych przez Muzeum w Raciborzu, wkroczyli w świat niezwykłych malowideł jaskiniowych oraz zwiedzili wystawę pn. „Pradzieje ziemi raciborskiej”. W ostatni dzień stycznia osoby lubujące się w robótkach ręcznych mogły spróbować swoich sił w stworzeniu szmacianej zabawki tzw. zabawki ze skrawka.

Wyprawa w kosmos z SOWĄ

Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności SOWA przybliżyła uczestnikom wszystkie zagadnienia związane z wszechświatem. Podczas zajęć dzieci stworzyły swoje własne plecaki i kaski astronauty. Poznały również gwiazdozbiory i wykonały gwiezdny kalejdoskop. A co najważniejsze, przybliżono im postać znanego astronoma Mikołaja Kopernika.

Aktywne ferie z OSiRem

W pierwszym tygodniu ferii Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu zaoferował młodym raciborzanom pełne zabawy i aktywności fizycznej zajęcia. Uczestnicy mogli ze sobą rywalizować na krytej pływalni H2Ostróg podczas pokonywania dmuchanego toru przeszkód, czy też przetestować swoje umiejętności biorąc udział w treningu siatkarskim na Hali widowiskowo-sportowej oraz w turnieju kręglarskim, po którym na zwycięską drużynę czekały nagrody. W ostatni dzień stycznia odbyła się wycieczka do Chlebowej Chaty w Brennej. Uczestniczyły w niej 42 osoby. Na miejscu grupa uczestników dowiedziała się, jak wyglądało życie na wsi i jakich przyrządów używano. Podczas wycieczki nie zabrakło okazji do samodzielnego przygotowania podpłomyków do wypieku. Po posiłku wszyscy wybrali się na lodowisko, gdzie aktywnie spędzili czas, doskonaląc swoje umiejętności jazdy na łyżwach.

Przez okres ferii można bezpłatnie skorzystać z krytej pływalni H2Ostróg, z tenisa stołowego na Hali widowiskowo-sportowej oraz z kręgielni. Więcej informacji w poniższym informatorze.

Zabawa i aktywność fizyczna z Miejskim Klubem Zapaśniczym Unia Racibórz

Zajęcia z Miejskim Klubem Zapaśniczym z całą pewnością były pełne energii i radości. Dzieci mogły wziąć udział w grach i zabawach na macie, a do dyspozycji miały ogrom akcesoriów takich jak m.in. worki do skakania, liny do przeciągania, piankowe miecze, reflex time, małpi gaj, ścieżki gimnastyczne, ruroskoczki i wiele innych atrakcyjnych urozmaiceń. Specjalnie z myślą o najmłodszych zaprojektowano bezpieczną arenę, na której dzieci zaopatrzone w specjalne ochronne okulary i maski mogły ćwiczyć swój refleks i zwinność w trakcie zabawy polegającej na strzelaniu z pistoletów Nerf.

Przypominamy, że akcja "Zima w mieście" wciąż trwa i realizowane są kolejne zajęcia oferowane przez jednostki miejskie. Zachęcamy do zapoznania się z informatorem zamieszczonym na dole pod zdjęciami w załączniku.

28 zdjęć

Śląskie klimaty z Biblioteką

14 zdjęć

Sztuka epoki kamienia z Muzeum

10 zdjęć

Wyprawa w kosmos z SOWĄ

14 zdjęć

Aktywne ferie z OSiRem

13 zdjęć

Zabawa i aktywność fizyczna z Miejskim Klubem Zapaśniczym Unia Racibórz

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2024-02-06 informator zima w miescie 2024.pdf
ilość pobrań: 280
informator zima w miescie 2024.pdf 8.75MB zobacz

do góry