• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/W świecie głuszy – Anna Goc i wernisaż SOSWNIS w (..)

W świecie głuszy – Anna Goc i wernisaż SOSWNIS w raciborskiej bibliotece

2023-09-26

Anna Goc, laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż „Głusza” oraz wernisaż wystawy prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Słabosłyszących i Niesłyszących – tak przedstawia się program wydarzeń, które odbędą się w raciborskiej bibliotece 2 października. Całość będzie tłumaczona na PJM i jest organizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Głuchych.  Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z systemowego wykluczenia pół miliona obywateli Polski. W powszechnej świadomości brakuje wiedzy o tym, że język polski jest językiem obcym dla osób głuchych – komunikacja pisemna nie rozwiązuje problemu bariery komunikacyjnej. Małe migające postacie u dołu ekranu telewizora nie pomogą wezwać karetki pogotowia, brakuje ich na sali porodowej czy sali egzaminacyjnej w trakcie matury. Dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” Anna Goc w swoim reportażu Głusza oddaje głos głuchym i punktuje problemy systemu. Spotkanie z reporterką jest organizowane we współpracy z SOSWNIS w Raciborzu i będzie tłumaczone na PJM przez Mariolę Czadankiewicz – Klimek.

Wystawa prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace powstałe w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój kreatywności, rok szkolny 2022/2023 - Kreatywne Prace Plastyczne, III edycja.

Anna Goc - dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, do 2012 roku związana z krakowską redakcją „Gazety Wyborczej”. Autorka książki Boniecki. Rozmowy o życiu (2018). Pisze pracę doktorską z lingwistyki migowej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za książkę Głusza otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury doceniło reportaż Goc za rzetelne przedstawienie sytuacji osób głuchych w Polsce.

2 października, godz. 17.00

Biblioteka, ul. Kasprowicza 12

plakat wydarzenia

 

do góry