Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Akcja „Zima w Mieście 2024” już za nami. Tak w (..)

Akcja „Zima w Mieście 2024” już za nami. Tak w jednostkach miejskich minął drugi tydzień ferii

2024-02-14

Około 1668 osób skorzystało z zajęć, warsztatów i innych atrakcji oferowanych przez jednostki miejskie w ramach akcji "Zima w Mieście 2024". W ostatnim tygodniu ferii zimowych nie zabrakło propozycji dla młodych miłośników sztuki w wielu odsłonach oraz sportów zimowych.

Twórczo i kreatywnie z RCK

Podczas drugiego tygodnia ferii w RCK odbyły się warsztaty Beaty Franiczek z decoupage, czyli metody zdobienia, polegającej na przyklejaniu specjalnie do tego przeznaczonych papierów lub serwetek. Na zajęciach królowały motywy jeździeckie. Od poniedziałku do czwartku można było wyszaleć się kreatywnie na zajęciach z Judytą Gabryś w świetlicy RCK w Brzeziu. Pierwszego dnia poszły w ruch pojemniki po jajkach, z których powstały sympatyczne żółwie. Podczas kolejnych dni dzieci tworzyły mini boiska do gry w piłkarzyki, a z recyklingu powstały żabki i pingwinki. Przez cztery dni trwały również warsztaty teatralne z Gracjaną Krawczyk z Akademii Teatru i Sztuk wrażliwych pt. Maska i kostium w teatrze. Podczas zajęć tworzone były maski z papieru, następnie z gipsu, które na sam koniec przyozdobiono, stworzono również piękne kostiumy. Całość można było podziwiać podczas etiudy teatralnej prezentowanej w czwartek na zakończenie zajęć, w której nie tylko królowała maska i strój oraz własnoręcznie przygotowana przez dzieci scenografia, ale też świetna gra i improwizacja aktorska. W ostatnim dniu ferii miłośnicy LEGO mogli zmierzyć się z konstrukcyjnymi wyzwaniami podczas warsztatów z robotyki realizowanych w dwóch grupach wiekowych przez Bricks4Kids. Podczas Ferii z RCK każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Odbyły się energiczne warsztaty taneczne, ale nie zabrakło również twórczych i kreatywnych zajęć plastycznych, rękodzielniczych oraz teatralnych.

Śląskie tradycje i raciborskie puzzle w Bibliotece

W ostatni tydzień ferii zimowych dzieci i młodzież miały okazję odbyć pieszą wycieczkę po Raciborzu, która stanowiła inspirację do wykonania planu miasta. Uczestnicy zaznaczyli najważniejsze miejsca, dopasowali zdjęcia, następnie ułożyli „raciborskie” puzzle. 7 lutego wizytę w raciborskiej książnicy złożył Marek Szołtysek – pisarz, dziennikarz, historyk i znawca kultury regionalnej, który podczas spotkania pokazał jakimi zabawkami bawiły się kiedyś dzieci. Pośród nich znalazły się m.in.: piłka wykonana ze szmat i trocin, drewniana flinta, szmaciana lalka, flet z patyka, drewniane łyżwy czy też dobrze nam znany „bączek”. W fili nr 2 na Ostrogu odbyły się zajęcia pn. Niebieska środa, w ramach których dzieci mogły grać w planszówki oraz uczestniczyć w grach i zabawach nawiązujących do koloru niebieskiego z flagi Górnego Śląska. Tego samego dnia w fili nr 3 na Ocicach miały miejsce zajęcia, których tematem przewodnim była zimowa przyroda Śląska. Uczestnicy poznali region od strony ekologicznej, dowiedzieli się jakie gatunki zwierząt występują w śląskich parkach krajobrazowych i rezerwatach, zaś na sam koniec mieli okazję ozdobić plastry drewna zimowymi pejzażami. 9 lutego młodzi raciborzanie w trakcie zajęć na Ocicach mogli poznać interesujące miejsca na Śląsku, które warto odwiedzić. Następnie poruszono temat historii mydła i w ramach praktycznej części zajęć stworzono własne mydełka o wyjątkowym zapachu i kształcie. W filii na Płoni odbyły się zajęcia, których tematem przewodnim była górnośląska legenda o skarbniku, który czuwał nad górnikami. Nie zabrakło okazji do wykazania się kreatywnością, poprzez wykonanie pracy plastycznej inspirowanej tematem zajęć. W ramach akcji „Zima w Mieście 2024” dzieci i młodzież w swe progi zaprosiła także filia nr 8, która zaoferowała w drugim tygodniu ferii możliwość uczestnictwa w turnieju gry planszowej „Na raciborskim szlaku”, której głównym założeniem było zapoznanie uczestników z ciekawymi zabytkami i miejscami znajdującymi się w powiecie raciborskim. Piątek 9 lutego był ostatnim dniem „Śląskich ferii z biblioteką”, z tej okazji zorganizowano wizytę w raciborskim Muzeum, gdzie podczas prezentacji młodzi raciborzanie poznali tradycję i śląskie obrzędy oraz zobaczyli przedmioty związane z poszczególnymi świętami. Tego samego dnia w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży odbył się całonocny maraton planszówek.

Podróż w kosmos z SOWĄ

Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności SOWA zorganizowała kolejne zajęcia, które poprzez zabawę, eksperymenty i edukację zapoznały dzieci i młodzież z tematem kosmosu. Młodzi raciborzanie dowiedzieli się m.in., czym są chmury i jaką pełnią funkcję, poznali bliżej układ słoneczny, następnie bazując na tej wiedzy, własnoręcznie stworzyli modele układu słonecznego. Wisienką na torcie były ostatnie zajęcia związane z Księżycem, podczas których uczestnicy poznali szczegółowo kwestie powstawania faz Księżyca, jego zaćmień czy też, w jakiej odległości znajduje się on od Ziemi. Muzeum w Raciborzu zakończyło akcję „Zima w Mieście 2024” warsztatami z robienia wycinanek połączonymi ze zwiedzaniem wystawy „Ukraińskie wycinanki Julii Datchenko i Julii Dunajewej”, które odbyły się zarówno 6 jak i 7 lutego.

Aktywna zabawa w ferie z OSiRem

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu w drugim tygodniu ferii zimowych kontynuował zajęcia, dzięki którym dzieci i młodzież mogły spędzić ten czas aktywnie, bawiąc się i jednocześnie poprawiając kondycję fizyczną. Ponownie odbyły się zajęcia siatkarskie na Hali widowiskowo-sportowej, tym razem zwieńczone turniejem z nagrodami. Nie zabrakło również rywalizacji sportowej podczas 3-godzinnego maratonu na basenie H2Ostróg, połączonego z zabawami wodnymi na dmuchańcach oraz zajęć na kręgielni, dzięki którym można było podszlifować swoje umiejętności gry w kręgle. Miłośnicy jazdy na łyżwach jak i osoby początkujące marzące o rozpoczęciu swojej przygody z łyżwiarstwem mogły skorzystać z zajęć na lodowisku, podczas których odświeżyły podstawy jazdy na łyżwach. Osoby bardziej doświadczone, lubiące dynamiczną jazdę mogły skorzystać z toru przeszkód lub wziąć udział w meczu w minihokeja. Przez zarówno pierwszy jak i drugi tydzień ferii dla chętnych dostępny był bezpłatny tenis stołowy oraz wejście na basen. 6 lutego we wtorek grupy min. 15-osobowe mogły za darmo skorzystać z kręgielni, po uprzednim zapisaniu się.

Warto wspomnieć, że w pierwszym tygodniu akcji "Zima w Mieście 2024" interesujące zajęcia w formie gimnastyki, gier i zabaw oraz toru przeszkód dla dzieci i młodzieży, zrealizował Miejski Klub Zapaśniczy "Unia". Uczestnicy mieli do dyspozycji spory zestaw akcesoriów do wykorzystania w postaci m.in. worków do skakania, liny do przeciągania, piankowych mieczy, małpiego gaju, ścieżek gimnastycznych, ruroskoczków, reflex time i nie tylko. Zdjęcia z pierwszego tygodnia ferii z Miejskim Klubem Zapaśniczym "Unia" można znaleźć pod linkiem https://www.raciborz.pl/urzad/aktualnosci_miasto_raciborz/Tak-minal-pierwszy-tydzien-akcji-Zima-w-miescie/idn:11543.

34 zdjęć

Śląskie tradycje i raciborskie puzzle w Bibliotece

19 zdjęć

Podróż w kosmos z SOWĄ

11 zdjęć

Aktywna zabawa w ferie z OSiRem

 

 

 

do góry