• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/„Sztuka współczesna nie taka straszna” czwartkowe (..)

„Sztuka współczesna nie taka straszna” czwartkowe spotkanie z zabytkami

2023-05-23
Tematem spotkania będzie sztuka współczesna
Tematem spotkania będzie sztuka współczesna

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z zabytkami, które odbędzie się już w najbliższy czwartek o godzinie 18.00 w Muzeum na ul. Chopina 12. Bohaterem tego miesiąca został obraz autorstwa Krzysztofa Buckiego pt. „Noc św. Bartłomieja”. Dzieło pochodzi z kolekcji sztuki współczesnej.

Artysta z Opola

Krzysztof Bucki to artysta ur. w 1936 r. w Pińczowie w Województwie świętokrzyskim, wykształcony w Krakowie pod kierunkiem Jana Świderskiego i Wacława Taranczewskiego, a następnie zamieszkały i pracujący w Opolu oraz krótko na terenie Śląska Cieszyńskiego. Zmarł w 1983 r. także w Opolu na Śląsku.

Nietypowe i niepokojące przedstawienie martwych postaci

Sztuka figuratywna, którą reprezentuje wybrany obraz, w ówczesnej Polsce stanowiła wyłom w obowiązującym „modelu” malarskiego patrzenia, jakim była abstrakcja. Już samo przedstawienie dwóch martwych postaci, kobiety i mężczyzny, nagich i po dekapitacji, których ciała leżą na zmiętym płótnie rozpostartym na czarno-białej posadzce o szachownicowym układzie, jest nietypowe i niepokojące, gdyż ciała ukazano z góry, a widzowi został narzucony punkt oglądu zawieszony nad powierzchnią posadzki. Ponadto dramatyczność tematu podkreślona została w samej technice malowania. Podczas gdy martwe ciała malowane są w sposób bardzo ekspresyjny i umowny: zamaszyście i szerokim pędzlem, to leżące obok płótna na posadzce przedmioty: przewrócony czajnik, kapcie i niewielki dzbanek oraz samo płótno, odwzorowane są niemal fotograficznie, z idealnym oddaniem ich materiałowej struktury. Obraz w formie figuratywnej (przedstawieniowej) powstał na skutek dramatycznych przeżyć artysty, których sztuka abstrakcyjna, skupiona na przeżyciach wewnętrznych, nie była w stanie wyrazić.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci i twórczości Krzysztofa Buckiego

W 2023 r. przypada 40 rocznica śmierci wybitnego polskiego artysty, Krzysztofa Buckiego, zwanego też „malarzem Pińczowa”. Jego śmierć w 1983 r. zbiega się z pewną cezurą w dziejach sztuki współczesnej w Polsce, związaną z wprowadzeniem stanu wojennego, którego następstwem było m.in. zdelegalizowanie ZPAP oraz rozszczepienie ideologiczno-strukturalne w środowiskach twórczych. Od 5 lutego Muzeum Regionalne w Pińczowie świętuje rocznicę śmierci swojego rodaka poprzez wystawę monograficzną jego dzieł ze zbiorów swoich i opolskiego muzeum. Raciborskie Muzeum również postanowiło włączyć się w to upamiętnienie i jako zabytek miesiąca wybrało obraz Krzysztofa Buckiego.

 

 

 

 

do góry