• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Drony nad Raciborzem w trosce o czyste powietrze

Drony nad Raciborzem w trosce o czyste powietrze

2022-01-13
Nowoczesna technologia pomaga walczyć ze smogiem
Nowoczesna technologia pomaga walczyć ze smogiem

Miasto Racibórz współpracuje z Krakowskim Alarmem Smogowym w celu zdiagnozowania i przeciwdziałania problemom "smogowym". Dziś odbył się pierwszy lot pomiarowy dronem wyposażonym w odpowiednią aparaturę do kontrolowania ilości pyłu zawieszonego a także tego co wydobywa się z naszych kominów.

Dane pozyskane w wyniku lotów pomiarowych stanowić będą solidny materiał dla raciborskiej Straży Miejskiej, którzy w ten sposób precyzyjnie będą mogli określić problematyczne z punktu widzenia zanieczyszczeń powietrza źródła ciepła.

Oprócz tego Miasto Racibórz cały czas podejmuje wysiłki w celu edukowania mieszkańców, tak by każdy był świadomy jak ważne jest to czym ogrzewamy nasze domy.

Chcemy przede wszystkim edukować naszych mieszkańców a nie karać, dlatego w tych pierwszych dniach Straż Miejska będzie starała się w pewnym sensie pouczać potencjalnych użytkowników "kopciuchów". Wszyscy jednak zdajemy sobie z tego, że prawo jest prawem i dlatego jeżli ktoś nadal uparcie stosował będzie nielegalny sposób ogrzewania swojego domu, będą wobec niego wyciągane konsekwencje przewidziane w przepisach - mówił podczas konferencji Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy.

Każdego kto planuje wymianę starego źródła ciepła zachęcamy do skontaktowania się z Wydziałem Ochrony Środowiska i do korzystania z programów PONE oraz wsparcia specjalistów punktu Czyste Powietrze w Urzędzie Miasta.

Nabór wniosków do PONE rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 2 marca o czym pisaliśmy TUTAJ.

Informacje na temat PONE dostępne są również TUTAJ.

do góry