• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Żołnierze Niezłomni. Pamiętamy!

Żołnierze Niezłomni. Pamiętamy!

2021-03-01
Łukasz Ciepliński, Fot. „Polska Zbrojna”
Łukasz Ciepliński, Fot. „Polska Zbrojna”


 

Na zdjęciu Łukasz Ciepliński taki zwykły człowiek, którego spotykamy na ulicy, klatce schodowej, urzędzie.

Łukasz Ciepliński ps. „Pług”. Wybitny oficer polskiego wojska, bohater wielu bitew II Wojny Światowej, kawaler orderu Virtutti Militari V klasy.

Ppłk. Łukasz Ciepliński  - 1 marca 1951 r. został rozstrzelany przez władze komunistyczne w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, wraz z siedmioma członkami niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość”.


Nie złożył broni po ’45 przez co stał się jedną z wielu ofiar stalinowskiego terroru, eliminującego wszystkich, których uważał za swoich wrogów. Na tę listę trafić było niezmiernie łatwo. Znaleźli się na niej wszyscy, którzy nie uznali komunistycznej władzy po 1945r. i zbrojnie próbowali przeciwstawić się nowemu porządkowi sygnowanemu przez wszechobecny aparat bezpieczeństwa. Dziewiętnastoletnie dziewczyny, bohaterowie wojenni, zapomniani żołnierze. Komunistyczny aparat represji wespół z NKWD ścigał ich bezlitośnie w zaułkach miast i w leśnych ostępach. Ścigani, więzieni i mordowani niejednokrotnie po wielu miesiącach tortur i przetrzymywania w nieludzkich warunkach. Niektórzy z nich walczyli jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Ówczesna historia skazała ich zbiorczo na miano bandytów. Doczekali się po wielu latach przywrócenia dobrego imienia i należnego im szacunku.

Dzisiaj mówimy o nich „Żołnierze Niezłomni”, gdyż nie dali się złamać komunistycznym oprawcom. Pamięć o ich walce i ofierze krwi obchodzimy 1 marca.do góry