Strona główna Urząd Aktualności Wiadomości Urzędu Miasta
08 Lipiec 2019
kategoria:
Wiadomości i wydarzenia
Rok Powstań Śląskich w Raciborzu
Rok Powstań Śląskich w Raciborzu

Rok 2019 został ustanowiony uchwałą Semu Rokiem Powstań Śląskich. Miasto Racibórz włączyło się w upamiętnienie tej rocznicy. 6 lipca odbyły się raciborskie, Miejskie obchody Roku Powstań Śląskich.

Uroczystość rozpoczęła się przy Pomniku Powstańców Śląskich w Parku Zamkowym. Tu odbyły się m.in. mianowania nowych funkcjonariuszy Straży Granicznej. Drugą częścią obchodów był piknik na rynku z udziałem służb mundurowych. Na tę okazję przyjechał też Marszałek Piłsudski, który nawiązał tym samym do swojej obecności w 1922 r. na przejściu granicznym w Brzeziu, gdzie zza szlabanu spoglądał na Racibórz. 6 lipca symbolicznie dokończył tamtą podróż. Na scenie zagrała orkiestra, wystąpili też artyści związani z Raciborskim Centrum Kultury.

Podczas pikniku raciborzanie mieli okazję zapoznać się z ciekawymi stoiskami Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Służby Więziennej, Strzelców i Nadleśnictwa. Wojskową grochówkę rozlewał prezydent Raciborza, Dariusz Polowy wraz z Marszałkiem, zaś wodę pitną zapewniły raciborskie wodociągi.

Głównymi organizatorami Miejskich obchodów Roku Powstań Śląskich było Miasto Racibórz oraz Śląski oddział Straży Granicznej w Raciborzu.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H