Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Józef Gawlina, biskup, żołnierz, pielgrzym

Józef Gawlina, biskup, żołnierz, pielgrzym

2023-10-06

Nowa wystawa czasowa w Muzeum w Raciborzu zatytułowana „Józef Gawlina, biskup, żołnierz, pielgrzym” powstała z okazji 90. rocznicy konsekracji biskupiej Józefa Gawliny i objęcia przez niego Biskupstwa Wojsk Polskich.

Wernisaż wystawy przygotowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prelekcja dr Zbigniewa Ciszka, odbędzie się 13 października o godzinie 18.00 w budynku ekspozycyjnym Muzeum w Raciborzu przy ul. Gimnazjalnej 1.

plakat

Ekspozycja była prezentowana podczas konferencji naukowej poświęconej abp. Gawlinie, którą wspólnie z CBW zorganizował 21 kwietnia Ordynariat Polowy. W maju tego roku można było ją oglądać przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Autorami wystawy są Zofia Kunert, Mirjam Pisarek i dr Grzegorz Wodziński. Ekspozycja pokazuje życie abp. Józefa Gawliny, jego służbę w armii pruskiej, posługę kapłana i biskupa w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej oraz w czasie jej trwania. Kolejne plansze poświęcone są jego posłudze jako protektora polskiej emigracji.

Wystawę będzie można obejrzeć do końca listopada 2023 r.

do góry