Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Mistrz kryminału w raciborskiej bibliotece

Mistrz kryminału w raciborskiej bibliotece

2021-10-11
 

Raciborską bibliotekę odwiedził po raz drugi i nie wyklucza, że Racibórz znajdzie miejsce w jego kolejnych książkach. Marek Krajewski, autor retro kryminałów, twórca słynnych serii o Eberhardzie Mocku i komisarzu Edwardzie Popielskim był gościem spotkania autorskiego, które odbyło się 9 października podczas Nocy Bibliotek.

Marek Krajewski nie planował kariery pisarskiej. Przez pewien czas był bibliotekarzem pracującym we wrocławskim Ossolineum. Tam wpadł na pomysł napisania książki o Wrocławiu. Napisał ją dopiero 6 lat później, podczas lata ’97. Śmierć w Breslau została wydana w 1999 roku. Od tego czasu zyskuje sławę jako autor najbardziej poczytnych kryminałów.

Jest niezwykle zdyscyplinowanym pisarzem. Szacunek budzi jego obowiązkowość i punktualność. W jego życiu wszystko musi być dokładnie zaplanowane. Od spraw ogólnych, takich jak rozkład dnia czy miesiąca, aż po najdrobniejsze sprawy życia codziennego np. w jaki sposób będzie przebiegało spotkanie z czytelnikami biblioteki w Raciborzu.

Podczas spotkania Marek Krajewski wiele mówił o swoim warsztacie pisarskim. Zaczyna od samego rana, przez kilka godzin tworzy w absolutnym skupieniu. Nie znosi, kiedy przeszkadza mu się w pracy. Po godzinie 17 znów pracuje, a wieczorami czyta co napisał i przygotowuje materiały do nadchodzących scen.

Autor przyznał, że wielką wagę przywiązuje do szczegółów. Wszystkie elementy opisu są dla niego istotne – zarówno topografia, architektura, obyczajowość  jak i  kulinaria. Informacji szuka w archiwach, przedwojennej prasie i książkach telefonicznych. Często konsultuje się z ekspertami. A i tak zdarza się czasami, że hobbyści czy znawcy jakiejś wąskiej dziedziny  dopatrzą się w jego książkach nieścisłości. Pisarstwo wymaga pokory – powiedział - a nadmiar metafor nie sprzyja literaturze.

W drugiej części spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja, w której uczestnicy mieli okazję zadać autorowi nurtujące ich pytania. Pisarz został zapytany między innymi o opisy jedzenia. Odpowiedział, że sam jest smakoszem, a szczególnie uwielbia te potrawy, które są najczęściej niezdrowe jak golonka, boczek czy żeberka. Padła również prośba o umieszczenie Raciborza jako scenerii literackiej w jednej z jego kolejnych książek – czego autor nie wykluczył.

Marek Krajewski jest z wykształcenia filologiem klasycznym, doktorem nauk humanistycznych oraz był wykładowcą akademickim, dlatego zgromadzeni na wieczorze autorskim dostali popis oratorskiego kunsztu. Spotkanie na długo zapadnie w pamięci nie tylko czytelnikom, ale i organizatorom.

27 października ukaże się najnowsza powieść Marka Krajewskiego Diabeł Stróż, która będzie dostępna w raciborskiej bibliotece.  

do góry