Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Nowa wystawa plenerowa o stylu gotyckim

Nowa wystawa plenerowa o stylu gotyckim

2023-09-21

W piątek 22 września o godzinie 15.00 przy siedzibie Visit Racibórz nastąpi otwarcie nowej wystawy plenerowej pn. „Gotyckie klimaty Raciborza. Gotyk w zbiorach Muzeum w Raciborzu”.

Racibórz – miasto książęce, które w pełni rozkwitło w epoce późnego średniowiecza, kiedy w architekturze i sztuce królował styl gotycki. Miasto wystrzeliło w górę czerwonymi ceglanymi wieżami kościołów, zapełniło się budowlami murowanymi, zarówno kościelnymi jak i świeckimi. Kościoły, zamek, kamienice zaczęły zdobić gotyckie obrazy, rzeźby i wyroby rzemieślnicze, w szczególności ceramiczne i metalowe. Prawie wszystkie przedmioty wówczas powstające nosiły znamię panującego stylu, zwanego gotykiem.

Do dnia dzisiejszego zachowały się niemal wszystkie kościoły gotyckie w mieście, choć naruszone zębem czasu i pozbawione pierwotnego kontekstu zabudowy, ale inne zabytki materialnego dziedzictwa z epoki gotyku, odzyskiwane są wciąż dzięki żmudnej pracy archeologów, konserwatorów i muzealników.

Na planszach wystawy ukazane są symbolicznie, bo w formie dawnych widoków, historycznie utrwalone budowle gotyckiego Raciborza oraz wizerunki gotyckich rzeźb, manuskryptów i ceramiki, składające się na wysoko cenioną kolekcję Muzeum w Raciborzu. Badania nad zabytkami, prowadzone przez muzealników i specjalistów różnych dziedzin, pozwalają odkrywać ich tajemnice, a nawet odzyskiwać te, które wydawały się zaginione w zawierusze dziejów.

Muzeum otwierając wystawę plenerową dnia 22 września 2023 r., która będzie obecna w przestrzeni miasta Racibórz u wylotu ulicy Długiej i rynku staromiejskiego do początków grudnia, chce zaprosić mieszkańców oraz gości w swe progi, aby na własne oczy mogli podziwiać skarby zamierzchłego, a jakże bliskiego i obecnego niemal na wyciągnięcie ręki gotyku.

 

do góry