Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/„Pałac niedostępny” – prelekcja na temat pałacu w (..)

„Pałac niedostępny” – prelekcja na temat pałacu w Sławikowie w bibliotece

2023-11-13

O zespole pałacowo-parkowym w Sławikowie jest ostatnio głośno. Nic dziwnego, bo to jedno z ciekawszych i bardziej tajemniczych miejsc naszego regionu. Wszyscy żywią nadzieję na odrestaurowanie dawnej rezydencji m.in. rodziny Josepha von Eichendorffa. Tymczasem Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza 22 listopada na prelekcję „Pałac niedostępny”, której towarzyszyć będzie pokaz fotografii wnętrz ruiny pałacu w Sławikowie oraz planów budynku z połowy XIX wieku.

Pałac w Sławikowie – zespół pałacowo-parkowy, obecnie w stanie ruiny. W latach 1795–1831 należał do rodziny Eichendorffów. W latach 1856–1865 został przebudowany przez Ernesta von Eikstedta w duchu XIX-wiecznego eklektyzmu z dominującymi akcentami neoklasycystycznymi. Pałac został częściowo zniszczony pod koniec II wojny światowej. W czasach PRL wyposażenie pałacu zostało rozkradzione, a sam pałac popadł w ruinę. Od 2018 gmina Rudnik, rezygnując z planów sprzedaży obiektu, zabezpiecza obiekt przed dalszą degradacją.

Celem prelekcji „Pałac niedostępny” jest pokazanie pałacu w Sławikowie od nieznanej strony dla zwiedzających. Prelekcję wygłoszą Zygmunt Kandora z Urzędu Gminy Rudnik, społecznik i Sabina Karpińska - wolontariuszka w Fundacji Gniazdo z Rudnika opiekującej się w porozumieniu z Urzędem Gminy Rudnik ruinami oraz parkiem Pałacu w Sławikowie.

Spotkanie odbędzie się w środę 22 listopada o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12. Wstęp wolny!

plakat

 

do góry