• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Wodociągi Raciborskie uruchomiły kolejną farmę (..)

Wodociągi Raciborskie uruchomiły kolejną farmę fotowoltaiczną

2023-11-10

W rezultacie wodociągi własną produkcją zaspokajają już 15% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Wodociągi Raciborskie oddały do użycia trzecią już instalację fotowoltaiczną. Najnowsza instalacja wodociągów powstała na terenie stacji uzdatniania wody przy ul. 1 maja i ma moc 100 kW. Wodociągi Raciborskie na ten cel pozyskały finansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Całkowita wartość projektu to 778 220,06 zł netto, a kwota pożyczki wynosi 605 247,00 zł. Warto dodać, że pożyczka zakłada 30% umorzenia.

 

Energia pozyskiwana przez Wodociągi Raciborskie z odnawialnych źródeł energii stanowi już około 15 % całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną Spółki. Biorąc pod uwagę ilość potrzebnej w wodociągach energii, tj. 5500 MWh rocznie daje to znaczące, wymierne korzyści. Źródłami energii są trzy farmy fotowoltaiczne oraz produkcja energii z biogazu pozyskiwanego ze ścieków.

 

To nie koniec inwestycji w niezależność energetyczną wodociągów. Spółka pozyskała kolejne środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 80 kW. Zostaną wybudowane do zasilania ujęcia wody w Strzybniku.

3 zdjęcia

Instalacja fotowoltaiczna w Wodociągach Raciborskich

3 zdjęcia

 

do góry