• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Prezydent Dariusz Polowy odwołał I zastępcę. (..)

Prezydent Dariusz Polowy odwołał I zastępcę. Oświadczenie prezydenta.

2020-10-21
Podczas briefingu prasowego prezydent Dariusz Polowy ogłosił swoją decyzję o odwołaniu Michała Fity z funkcji zastępcy Prezydenta miasta.
Podczas briefingu prasowego prezydent Dariusz Polowy ogłosił swoją decyzję o odwołaniu Michała Fity z funkcji zastępcy Prezydenta miasta.

 21 października 2020 r. prezydent Dariusz Polowy podpisał zarządzenie w sprawie odwołania pierwszego Zastępcy Prezydenta Miasta Racibórz. Publikujemy oświadczenie Prezydenta.

 

 

 

 

   Szanowni Państwo. 21 listopada 2018 roku, to był mój pierwszy dzień pracy na stanowisku Prezydenta Miasta Raciborza. Krótko po tym, powołałem na stanowisko wiceprezydenta pana Michała Fitę. Jemu powierzyłem do wykonania mój program wyborczy, między innymi w obszarze sportu i rekreacji. W tym programie, już w 2018 roku, obiecałem mieszkańcom, w tzw. 10-tce Polowego, w dziale sport "zadaszenie i rewitalizacja lodowiska miejskiego". W związku z powyższym autorem koncepcji przywrócenia mieszkańcom Raciborza lodowiska z prawdziwego zdarzenia byłem ja, Dariusz Polowy, jeszcze jako kandydat na Prezydenta Miasta Raciborza. Mój zastępca dostał ode mnie polecenie wykonania mojej obietnicy wyborczej związanej z lodowiskiem. Pan Michał Fita miał bardzo dużą ilość czasu na wykonanie mojego polecenia, gdyż został wiceprezydentem w końcówce 2018 r. Do środy 23 września 2020 roku nie otrzymałem od mojego zastępcy niczego konkretnego, mimo iż miał na to co najmniej 20 miesięcy. Pan Michał Fita nam łaski nie robi że pracuje, musimy mieć świadomość, że został zatrudniony do pracy, a nie do lansowania swojej osoby. Powinien pracować dla dobra mieszkańców Raciborza, bo to mieszkańcy Raciborza tak naprawdę składają się na jego wypłatę. Koszty utrzymania stanowiska pracy wiceprezydenta nie są niskie przez te 20 miesięcy mieszkańcy Raciborza musieli wydać na utrzymanie tego stanowiska pracy ponad 200.000 zł. Wydaje się, że za tak wysoki wydatek mieszkańcy Raciborza nie powinni czekać aż 20 miesięcy na owoce. Na przedstawienie jakiejkolwiek oszczędnej, sensownej i przemyślanej koncepcji lodowiska.


    Szanowni Państwo. Jestem na służbie i ja będę z tego rozliczany w dniu wyborów, ale teraz to ja muszę dokonać rozliczenia w imieniu mieszkańców, którzy powierzyli mi urząd Prezydenta Miasta Raciborza.


    Ja, Dariusz Polowy, mam zamiar rozliczyć się przed mieszkańcami Raciborza z owoców mojej pracy i z moich obietnic wyborczych. Mimo, iż nie upłynęła jeszcze cała 5-letnia kadencja, mimo iż jestem po i w trakcie wykonania wielu moich obietnic wyborczych, niektórzy radni zaczęli mnie już przedwcześnie rozliczać z mojej kedencji. Najgłośniej rozliczała mnie pani radna Anna Szukalska, która na sesji w dniu 29 lipca 2020 roku przedstawiła swoje zastrzeżenia. Tu kilka cytatów:  
"bo to prezydent miasta całościowo odpowiada za całokształt działań" ...
"Zły był prezydent Lenk, zły jest prezydent Polowy." ...
"Wiele rzeczy trzeba jednak zmienić" ...
"Brakuje mi w działalności pana prezydenta stanowczych decyzji i szybkości ich podejmowania. Wkradł się chaos organizacyjny." ...
"Ja uważam, że trzeba zmienić pewien system działania. To kwestia znalezienia właściwego sposobu - działać szybciej" ...
"już teraz jest moment na to, by dać silny sygnał. Że to jest czas na żółtą kartkę, nie czerwoną. Że jest jeszcze czas na zmiany.".
Wsłuchując sie w głos szanownej koleżanki z mojej koalicji współrządzącej miastem też uważam, że "Wiele rzeczy trzeba jednak zmienić".


    Postanowiłem zmienić ślamazarną i niewydajną pracę nad koncepcją lodowiska pana Michała Fity. Sam osobiście zająłem się tym tematem we wrześniu 2020 roku. Zajęło mi to tylko niespełna 30 dni. W tym czasie wykonywałem również setki innych bieżących obowiązków prezydenta miasta Raciborza. W tym czasie pracowałem nad koncepcją lodowiska. Owoce mojej pracy przedstawiłem szczegółowo opinii publicznej na konferencji prasowej w dniu 23 września 2020 roku. Kilka dni po mojej konferencji pan Michał Fita przyszedł do mojego gabinetu. Z rozmowy wynikało, że w tym dniu nie miał jakiejkolwiek profesjonalnie przygotowanej koncepcji lodowiska. Kilka dni później w dniu 30 września odbyła się planowana comiesięczna sesja rady miasta. W okresie przedsesyjnym pan Michał Fita nie wystąpił z wnioskiem czy informacją, że zamierza na sesji przedstawić jakąś koncepcję lodowiska. W wyniku moich działań przyspieszających, zgodnych z sugestią pani Anny Szukalskiej, nagle pan Michał Fita obudził się ze swojego 20 miesięcznego letargu i wyskoczył jak "Filip z konopii" na sesji z niedopracowaną koncepcją bardzo drogiego lodowiska. Jego koncepcja kosztuje ponad 13,5 mln zł brutto, moja koncepcja zamyka się w kwocie 4,8 mln zł brutto. Koncepcja pana Michała Fity jest droższa o 8,7 mln złotych. Prezentacja koncepcji lodowiska według pana Michała Fity jest tak niedopracowana, że nie dowiedzieliśmy się czy w tej cenie 13,5 mln zawarta jest cena rolby, maszyny do lodu, która kosztuje około 300.000 zł. Jeżeli pan Michał Fita nie doliczył ceny rolby do kosztów swojej koncepcji to koszt jego lodowiska wyniesie aż 13,8 mln zł. W takim przypadku jego koncepcja jest droższa od mojej propozycji aż o 9 mln zł. Dodatkowo muszę podnieść kwestię, że pan Michał Fita w swoich ekspresowych pracach nad lodowiskiem przewiduje kolejny rok na dokończenie koncepcji, a budowa miałaby ruszyć dopiero jesienią 2021 r. lub wiosną 2022 r.. Czas trwania procesu budowlanego, według koncepcji Michała Fity to około 12 miesięcy. Zatem budowa lodowiska zakończyłaby się na wiosnę 2023 roku. Gdybyśmy zdali się na takie tempo działań, to najwcześniej mieszkańcy Raciborza mogliby jeździć na łyżwach dopiero 1 grudnia 2023 roku. Taki termin jest nie do przyjęcia z dwóch powodów. Nie zasługują na tak późny termin pracodawcy moi i pana Michała Fity, mieszkańcy Raciborza. Oni oczekują podobnie zresztą jak pani Anna Szukalska szybszych działań. Drugi powód to kwestia umowy dżentelmeńskiej, której nie mogę zerwać. Jestem już umówiony na wspólne jeżdżenie na łyżwach na nowym raciborskim lodowisku w dniu 1 grudnia 2021 roku z panem Michałem Wosiem cyt. "Liczę, że 1 grudnia 2021 pojeździmy razem na nowym lodowisku" (facebook Michał Woś).


    Niezależnie od sprawy lodowiska warto zwrócić uwagę, że ciągle nie mamy uchwały o najmie lokali komunalnych, brak nowych rozwiązań w dziedzinie kultury i sportu, ciągle jest nieopracowana strategia miasta. To wszystko są sprawy za które był odpowiedzialny pan Michał Fita.


    Szanowni Państwo. Obiecałem inny styl zarządzania miastem, nie można całej kadencji przeczekać, jeżeli coś nie działa to trzeba to zmienić.

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz

 

do góry