Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Skwer im. ks. prałata Stefana Pieczki w II etapie konkursu (..)

Skwer im. ks. prałata Stefana Pieczki w II etapie konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną

 

Racibórz to nie tylko piękne, zabytkowe budowle, których historia sięga jeszcze średniowiecza, ale także nowoczesne, przyjazne użytkownikom obiekty takie jak H2Ostróg lub budynek RCKiK. Obiekty te doceniają także ludzie, którzy przestrzeniom miejskim poświęcili dużą część swojego życia – urbaniści.
Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że dogrupy obiektów, o których głośno mówi się w naszym kraju w gronie urbanistów i architektów dołączył Skwer im. ks. prałata Stefana Pieczki.  Nasz plac znalazł się w drugim etapie prestiżowego konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP) na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w kategorii „zrewitalizowan przestrzeń publiczna”. Jest to już X edycja tego swoistego plebiscytu. W tym roku wydarzenie organizowane jest pod hasłem „Miejsce dobre dla ludzi”. Konkurs TUP organizuje przy współpracy ze Związkiem Miast Polskich. O randze konkursu najlepiej świadczy fakt, że od lat jest objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.


W czasie upałów skwer staje się miejscem odprężenia dla najłodszych.

W skład jury wchodzą osoby, które w dziedzinie architektury są uznanymi autorytetami– Zarząd Główny TUP, przedstawiciel Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Krajowej Rady Izby Urbanistów i Izby Architektów, Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Związku Miast Polskich, mediów branżowych i administracji rządowej.


To miejsce zarówno dla seniorów, jak i dla nastolatków.

W regulaminie konkursu możemy przeczytać, że celem przedsięwzięcia jest „kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju przez propagowanie najlepszych przedsięwzięć architektoniczno – urbanistycznych, utrzymanych na poziomie jakościowo nie odbiegającym od aktualnych światowych standardów w tej dziedzinie”. Organizatorzy konkursu za ce postawili sobie także „promocję rozwiązań tworzącą nową jakość polskiej przestrzeni oraz mających wysoką wartość społeczną (integrując społeczność lokalną, poprawiając warunki bytowe i jakość życia mieszkańców)”.

Ważną funkcją skweru jest integracja. Bywają tu całe rodziny, które mają okazję np. do spotkania z sąsiadami.


Nie trzeba przekonywać, że skwer im. prałata Pieczki takie funkcje spełnia. W upalne dni na ławeczkach i leżakach ludzie spędzają tu wolny czas wypełniając go gwarem rozmów z przyjaciółmi, szelestem stron czytanych książek, radosnym pokrzykiwaniem maluchów. Swoje miejsce bez żadnego problemu obok siebie znajdują nastolatki, dzieci, seniorzy, osoby niepełnosprawne. Skwer integruje, inspiruje, interesuje. Słychać na nim obok naszego ojczystego języka często także niemiecki, czeski, holenderski i dzisiejsze esperanto – angielski. Dyskretny urok miejsca dostrzegają organizatorzy wystaw, którzy często właśnie na skwerze pokazują swoje dokonania wiedząc, że ich prace są wtedy doskonale wyeksponowane i dostępne dla każdego.

do góry