• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Tak raciborzanie bawili się na Festiwalu Jabłonki Swawole

Tak raciborzanie bawili się na Festiwalu Jabłonki Swawole

2023-08-22

W sobotę 19 sierpnia 2023 roku odbył się Festiwal Jabłonki Swawole, który na ten jeden dzień całkowicie odmienił oblicze Placu Długosza, za sprawą pięknych, kolorowych dekoracji i solidnej dawki energicznej muzyki. Głównym organizatorem wydarzenia była Fundacja State of Poland.

Symboliczne sadzenie jabłonek.

Jednym z kluczowych elementów imprezy, było sadzenie białych i czerwonych jabłoni, które stanowią symbol natury, jej zapachu i smaku, a także wszystkiego, co w Polsce najlepsze.

W akcji sadzenia drzewek na skwerze ronda im. Żołnierzy Niezłomnych wzięli udział przedstawiciele władz miejskich – z prezydentem Dariuszem Polowym na czele, przedstawiciele rządu oraz samorządu m.in. Ewa Gawęda i minister Paweł Jabłoński.

Ponadto obecni byli liderzy społeczności lokalnych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych tj.: Drengowie znad Górnej Odry, Unia Racibórz, Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie ŹRÓDŁO, Stowarzyszenie TĘCZA, Stowarzyszenie Voltage, Stowarzyszenie „Spektrum”, Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Przedstawiciele Rady Miasta i Rady Seniorów, Raciborski oddział Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Relaks, zabawa i pyszne jedzenie.

Festiwal Jabłonki Swawole poza pięknie udekorowanymi strefami zabawy i relaksu, zaoferował swoim uczestnikom liczne stoiska, na których można było nabyć m.in. rozmaite gadżety związane z festiwalem oraz wyjątkowe okazy minerałów.

Jabłka pojawiły się również w strefie gastronomicznej w postaci dodatku do wykwintnych słonych potraw i słodkich przysmaków. Uczestnicy mogli zakupić konfitury, dżemy i soki od partnera festiwalu – firmy Vortumnus. W ten upalny dzień nie zabrakło orzeźwiających napojów oraz cydru jabłkowego, który z pewnością zaspokoił pragnienie miłośników dobrego smaku.

Warsztaty dla każdego.

To, co przede wszystkim wyróżniało festiwal, to dbałość o szczegóły. Zróżnicowane warsztaty dedykowane najmłodszym mieszkańcom Raciborza są tego idealnym przykładem. Dzieci mogły eksperymentować z bańkami mydlanymi oraz uczestniczyć w quizach i malowankach. Przygotowano także zajęcia, które w atrakcyjny sposób wprowadzały uczestników w klimat wydarzenia, były to m.in., zajęcia z plecenia wianków, tworzenia słomianych pająków oraz wytapiania świec.

Swawolenie w rytmie muzyki.

O godzinie 16.30 prezydent oficjalnie otworzył Festiwal, tym samym rozpoczynając drugą jego część, czyli „muzykowanie”. Na scenie wystąpili kolejno Ada Tril x Humes, Malvva, Miętha oraz twarz wydarzenia i gwiazda wieczoru Vito Bambino.

Artyści zapewnili gorący klimat letniego popołudnia i energię. Ada Tril x Humes i ich niezwykłe harmonijne połączenie stylów muzycznych, niezapomniany wokal Malvvy, a także energiczne tempo i hipnotyzujące dźwięki podczas występu Mięthy dostarczyły pozytywnych wibracji. Wisienką na torcie było pojawienie się na scenie Vito Bambino. Charyzmatyczny artysta pokazał, że nieprzypadkowo zyskał sobie w ostatnim czasie rzesze fanów, porywając swoją muzyką, zgromadzonych na Placu Długosza do wspólnej zabawy.

Jabłonki Swawole z całą pewnością na długo pozostaną w pamięci mieszkańców Raciborza i okolic, o czym świadczą przede wszystkim liczna frekwencja, oraz setki instagramowych, czy facebookowych relacji z festiwalu.

46 zdjęć

Tak raciborzanie bawili się na Festiwalu Jabłonki Swawole

 

do góry