Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Uczniowie ze Lwowa w Raciborzu!

2023-01-25
 

W tym tygodniu w Raciborzu przebywa grupa 7 uczniów ze Lwowa wraz z wychowawcą Myroslav Nykolayevem. Przyjechali by odwiedzić swojego kolegę, który od początku wojny w Ukrainie przeniósł się z rodziną do Polski.

Oleh Taben obecnie uczy się w VIII klasie Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu. Swoich przyjaciół z Liceum nr 80 Rady Miejskiej Lwowa nie widział już od 10-ciu miesięcy. Podczas pobytu w Raciborzu ukraińscy uczniowie odwiedzili m.in. Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA, Straż Pożarną, raciborskie Muzeum, aquapark H2Ostróg, a także Urząd Miasta, gdzie spotkali się z prezydentem Dariuszem Polowym i jego pierwszym zastępcą. Podczas spotkania rozmawiano o obecnej sytuacji szkolnictwa we Lwowie. Wiceprezydent Wacławczyk, który zna Lwów z racji tego, gdyż odwiedzał go kilkukrotnie jako pilot wycieczek, pytał o codzienne funkcjonowania miasta. Z otrzymanej relacji wynika, iż miasto funkcjonuje w zakresie komunikacji, kultury, edukacji i życia gospodarczego, ale wielką uciążliwością są częste alarmy rakietowe. W czasie gdy uczniowie przebywają w Raciborzu, ich rówieśnicy przez kilka godzin dziennie muszą przebywać w schronach piwnicznych. Alarm rakietowy ogłaszany jest we Lwowie i całej północno-zachodniej Ukrainie za każdym razem, gdy na terytorium Białorusi podrywają się samoloty wojskowe, które są zdolne do wystrzeliwania rakiet będących w stanie dolecieć do miasta. Goście podziękowali władzom Raciborza za zaangażowanie w pomoc jaka kierowana jest do partnerskiej Tyśmienicy oraz za opiekę nad uchodźcami z Ukrainy udzielaną na miejscu, a także za to, że ich grupa może na kilka dni odpocząć od wojennej codzienności.

Podczas kilkudniowego pobytu w Polsce grupa odwiedzi także Wrocław, a w drodze powrotnej Kraków. W Raciborzu gościom ze Lwowa towarzyszyli polscy uczniowie, a podczas całej wycieczki również ich ukraińscy rówieśnicy mieszkający obecnie w Raciborzu: Yaroslav z Chmielnicka, Robert z Iwano-Frankiwska, Maksym z Łucka i Marta z Kijowa.

W organizację pobytu grupy na terenie Polski zaangażował się Mateusz Wiecha z Raciborskiego Funduszu Lokalnego, która to organizacja sfinansowała uczniom wycieczkę do Wrocławia. Zarówno fundacji, jak i osobiście Panu Mateuszowi serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!

Wśród planów władz Raciborza jest organizacja 2 tygodniowego pobytu młodzieży z Tyśmienicy, która mogłaby mieć miejsce w czerwcu. Realizacja tego zamierzenia będzie możliwa na ośrodku OSiR na Oborze.

do góry