Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/VISIT RACIBÓRZ, czyli wpadnij do nas na weekend, na (..)

VISIT RACIBÓRZ, czyli wpadnij do nas na weekend, na imprezę, na wakacje…

2022-04-08
 

Dostrzegając turystyczny potencjał gospodarczy Ziemi Raciborskiej, dążąc do profesjonalnej obsługi gościa odwiedzającego Racibórz, chcąc wykorzystać okres rodzącej się od nowa turystyki, która została zamrożona w okresie pandemii oraz odpowiadając na zapotrzebowanie turystów i branży turystycznej – tworzymy w sercu miasta Punkt Informacji Turystycznej VISIT RACIBÓRZ…

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiały się głosy, że należy stworzyć w Raciborzu centrum obsługi turysty z prawdziwego zdarzenia. Takiego, który będzie prowadzony z należytą starannością, który będzie przekazywał turystom merytoryczną wiedzę na temat miasta i dziedzictwa kulturowego całego pogranicza, pomagał organizatorom wycieczek w doborze atrakcji i oferował profesjonalne usługi przewodnickie. Choć miejsce to rodziło się nie bez oporów, to w tym tygodniu w końcu możemy powiedzieć „Udało się - startujemy!”.

Nowoczesny Raciborski Punkt Informacji, który powstał pod arkadami w rogu raciborskiego rynku, będzie częścią dużego projektu VISIT RACIBÓRZ. Wyznaczał on będzie kierunki rozwoju turystycznego oraz stanie się skarbnicą wiedzy o Raciborzu nie tylko dla turystów odwiedzających nasze miasto, ale i dla mieszkańców, którym chcemy pomóc na nowo odkryć ich małą ojczyznę. Pod marką VISIT RACIBÓRZ działać będzie nie tylko fizyczny punkt informacji turystycznej, ale także strona internetowa i konta społecznościowe. Marką tą będą sygnowane wszystkie materiały turystyczne promujące nasze miasto!

Nie tylko ulotki

VISIT RACIBÓRZ to przedsięwzięcie zdecydowanie wykraczająca poza tradycyjny punkt informacyjny. W naszych założeniach jest to think-tank, w którym koncentrujemy się na rozwoju idei i biznesu turystycznego całego regionu. Ta marka zrodziła się z pasji. Jej zadaniem jest połączenie działań samorządu, biznesu i organizacji społecznych, czyli wszystkich sił, które dostrzegają potencjał turystyczny Raciborza i Ziemi Raciborskiej, cenią tutejsze walory i atrakcje oraz mają wizję ich rozwoju… - mówi o projekcie Wiceprezydent Miasta Racibórz Dawid Wacławczyk.

Współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami i społecznościami pozwoli przygotować ofertę dużo lepiej dopasowaną dla szerokiego grona odbiorców. W nowym Punkcie Informacji Turystycznej odwiedzający nasze miasto turyści będą mieli możliwość zakupu nie tylko gadżetów, czy materiałów promocyjnych, ale również regionalnych produktów, które są integralną częścią raciborskiej tożsamości. Ważnym elementem strategii będzie także promowanie sprawdzonych i uznanych marek kulturalnych, które na stałe wpisały się w imprezowe kalendarium naszego miasta, oraz promowanie nowych i ciekawych inicjatyw. Racibórz żyje, czas by to pokazać na zewnątrz!

Samorząd, mieszkańcy i biznes

Z jednej strony będziemy obsługiwać tutaj turystów indywidualnych i grupy zorganizowane, oferując im szeroką informację, obsługę przewodnicką, pomagając tworzyć programy pobytu, rekomendując sprawdzonych kontrahentów, dzieląc się pomysłami na krótką wycieczkę, weekend, czy aktywny urlop... Z drugiej strony będą się tu wykuwać nowe szlaki, atrakcje, imprezy i materiały promocyjne. Chcemy umiejętnie czerpać z naszego dziedzictwa kulturalnego i historycznego; łączyć idee krajoznawcze z rozwojem biznesu turystycznego – dodaje wiceprezydent Wacławczyk.

Zamierzamy zerwać ze skostniałymi formami i schematami w ich miejsce proponując zupełnie świeże podejście. Zależy nam również aby wyjść do mieszkańców, którzy tworzą Racibórz, aby także i oni stali się częścią tej idei. Współpraca z lokalną społecznością i biznesem otworzy przed nami wiele nowych możliwości i da perspektywę na stworzenie unikalnej, rozbudowanej i ciekawej oferty turystycznej, która spełni wymagania nawet tych najbardziej wybrednych gości. Cel jest ambitny, ale chcieć to móc!

Mamy świadomość, że sukcesy osiąga się tylko wspólnie i drużynowo, zatem… Zapraszamy Was do współdziałania! Jesteśmy otwarci na współpracę m.in. z branżami gastronomiczną, hotelarską, turystyczną, eventową, a także z artystami gotowymi oferować turystom swoje dzieła o charakterze regionalnym.

Nowo powstałe centrum informacji czynne będzie od wtorku do soboty w godzinach od 9:00-17:00 a w sezonie od maja do września także w niedzielę od godziny 10:00 do 14:00.

 

 

 

do góry