Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/W Arboretum otwarto Zaczarowany Ogród

W Arboretum otwarto Zaczarowany Ogród

Prezydent Raciborza i burmistrz Roth otworzyli Zaczarowany Ogród

Z udziałem przedstawicieli miast partnerskich Raciborza uroczyście otwarto „Zaczarowany Ogród”, który mieści się w północno-zachodniej części Arboretum Bramy Morawskiej. Uroczystość otwarcia poprzedziła prelekcja dr Waldemar Szendery, który wtajemniczył gości w gatunki flory jakie zgromadził Ogród. W „Kamiennym Kręgu” również w Arboretum prezydent miasta Mirosław Lenk oraz Andrzej Markowiak (były prezydent Raciborza), Ralph Edelhauber burmistrz Roth i Yvelin Van Caeneghem radna miasta Villeneuve d'Ask posadzili w alejce miast partnerskich buki. Zainaugurowano tym samym obchody jubileuszowe 20-lecia współpracy Raciborza z Roth i 10-lecia partnerstwa z Leverkusen i Kaliningradem. Symboliczne drzewko posadzono także w imieniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który raciborską inwestycję dofinansował znaczną kwotą ponad 420 tys. zł.

- Jestem dumny, że otwieramy dziś coś co prawda symbolicznego, niewielkiego, ale naszego - takie raciborskie Stonehenge - mówił prezydent Raciborza Mirosław Lenk.

Kamienny krąg ma być sukcesywnie rozbudowywany. - Kamieni będzie coraz więcej, pojawi się też altanka, w której odwiedzający będą mogli schronić się przed deszczem - mówił prezydent Raciborza. Głównym punktem programu wizyty w raciborskim Arboretum było jednak zwiedzenie samego Zaczarowanego Ogrodu.

Na jego terenie znajduje się 17 tysięcy bylin, występujących w Bramie Morawskiej, a także na terenie samego Arboretum. - Powstały tu kolekcje polskich roślin, mamy klony, buki, dęby, kolekcje magnolii, śliw, wiśni, znajdziemy tu 5,5 tysiąca roślin znajdujących się w długim na 1,5 kilometra żywopłocie, a cały labirynt ma kształt kwiatu - mówił Hubert Kretek, dyrektor Arboretum.

Ogród z nasadzeniami zaczął powstawać rok temu, w miarę upływu czasu będzie gęstniał i wyglądał jeszcze okazalej. Jest szansą na zachowanie, w miejscu ich naturalnego występowania, ginących gatunków rzadko spotykanych w kraju roślin, utrwalenie cennych przyrodniczo gatunków drzew i krzewów charakterystycznych dla rodzimej szaty roślinnej. Dla zwiedzających raciborskie Arboretum, Zaczarowany Ogród będzie dodatkową okazją do bliższego poznania miejsca unikatowego w kraju pod względem przyrodniczym.

 

do góry