Zakupy za milion złotych ze środków MEN dla raciborskich szkół
Nowoczesny sprzęt, taki jak drukarki 3D, gogle wirtualnej rzeczywistości, mikroskopy, aparaty fotograficzne z osprzętem oświetleniowym i dźwiękowym do realizacji nagrań, roboty edukacyjne, klocki konstrukcyjne, a nawet stacje lutownicze – to przykłady sprzętów wartych łącznie milion złotych, o które wzbogaciły się wszystkie raciborskie publiczne szkoły podstawowe i zespoły szkolno-przedszkolne (dla których organem prowadzącym jest miasto Racibórz).
W uroczystej inauguracji programu Laboratoria Przyszłości (SP13 jest pierwszą w Polsce szkołą, do której trafił nowoczesny sprzęt) udział wzięli Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech - Szef Centrum GovTech Justyna Orłowska, Naczelnik Wydziału Edukacji UM Racibórz Krzysztof Żychski, oraz Dyrektor SP13 Bogusława Małek.
Mam świadomość, że moje pokolenie zupełnie inaczej postrzega pewne rzeczy, bo wyrosło w innym czasie i innej rzeczywistości. Dziś technologia cyfrowa, sterowniki mikroprocesorowe, drukarki 3D i zaawansowany sprzęt elektroniczny wraz z wirtualną rzeczywistością to dla was chleb powszedni. Dzięki takim programom jak Laboratoria Przyszłości ta wirtualna rzeczywistość przenosi się do świata realnego, czy to za pomocą drukarek 3D, gogli VR, programowalnych robotów czy innych tego typu sprzętów. Chcemy dzięki temu rozwijać w was pasję, pomóc wam odkryć wasze talenty i w sposób nowoczesny i przyjazny wspomagać w procesie kształcenia - mówił do uczniów VII klasy SP 13 prezydent Dariusz Polowy.
Sprzęt wraz z oprogramowaniem i niezbędnymi akcesoriami został zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Dokładna kwota otrzymanego wsparcia na zakupy dla raciborskich szkół wynosi 1 mln 35 tys. 300 zł.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Aby uczniowie i nauczyciele prowadzący zajęcia z wykorzystaniem nowego sprzętu potrafili w pełni wykorzystać jego potencjał, dziś odbyły się warsztaty prowadzone przez specjalistów z Cyfrowego Centrum Edukacji i Nauki Instytutu Badań Edukacyjnych. Przeprowadzono zajęcia ćwiczeniowe dla kilkudziesięciu uczestników obejmujące zagadnienia takie jak druk 3D, mikrosterowniki oraz rozpoznawanie obrazów.